۱۲ فیلم در صف اکران نوروزی

در شرایطی که هنوز حاشیه‌های بی‌پایان جشنواره فیلم فجر ادامه دارد، اسامی ١٢ فیلم به عنوان متقاضیان اکران نوروزی اعلام شده است و رییس سازمان سینمایی نیز برای پاره‌ای توضیحات به مجلس فراخوانده شده.

به گزاش تیترشهر: در شرایطی که هنوز حاشیه‌های بی‌پایان جشنواره فیلم فجر ادامه دارد، اسامی ١٢ فیلم به عنوان متقاضیان اکران نوروزی اعلام شده است و رییس سازمان سینمایی نیز  برای پاره‌ای توضیحات به مجلس فراخوانده شده.

هر سال با نزدیک شدن به ماه اسفند، اسامی فیلم‌های متقاضی اکران اعلام می‌شود. معمولا در آغاز، سینماگران و صاحبان فیلم‌ها در گفت‌وگوهای خبری آمادگی خود را برای گرفتن اکران نوروزی اعلام می‌کنند و بعد از آن نیز سخنگوی شورای صنفی نمایش به طور رسمی تهیه‌کنندگانی را که برای اکران نوروزی مراحل قانونی را طی کرده‌اند، معرفی می‌کند.

یکی از نخستین آثاری که نامش به عنوان گزینه اکران نوروزی عنوان شد، «دلم می‌خواد» ساخته بهمن فرمان آراست که دو سالی از ساخت آن می‌گذرد. گفته شد این فیلم بعد از حل مشکلاتی که میان تهیه‌کننده و کارگردانش پیش آمد، از نیمه اسفند سال جاری نمایش عمومی خود را آغاز می‌کند.  پیش‌تر به دلیل برخورد با ماه‌های محرم و صفر و جشنواره‌ فجر، امکان نمایش آن فراهم نبود.

کانال تلگرامی فیلم «ساعت ۵ عصر» از اکران نوروزی این فیلم که نخستین ساخته بلند سینمایی مهران مدیری است، خبر داد.  «ساعت ۵ عصر» در جشنواره فیلم فجر نمایشی نداشت. اخیرا منصور لشکری قوچانی، تهیه‌کننده فیلم «قاتل اهلی» خبر داده بود که متقاضی اکران نوروزی است اما هنوز در لیستی که اعلام شده نامی از تازه‌ترین ساخته پرحاشیه مسعود کیمیایی به چشم نمی‌خورد.  سخنگوی شورای صنفی نمایش در تازه‌ترین اظهارنظر خود که روز گذشته ٢۵ بهمن ماه بود، اسامی ١٢ فیلم متقاضی اکران نوروزی را اعلام کرد.

به گفته غلامرضا فرجی، از میان این ١٢ فیلم، «خوب، بد، زشت» نخستین ساخته پیمان قاسمخانی به عنوان نخستین فیلم اکران نوروزی قطعی شده است.  «خوب، بد، جلف» همان‌گونه که از نامش مشخص است، اثری کمدی است.  سعید سهیلی هم که با فیلم «گشت ٢ » در این دوره از جشنواره حضور داشت، درخواست اکران نوروزی دارد. «ماجرای نیمروز» محمد حسین مهدویان نیز دیگر فیلمی است که نامش به عنوان متقاضی اکران نوروزی عنوان شده.  این فیلم درباره برشی از تاریخ دهه ۶٠ است.

«هاری» کار امیراحمد انصاری اثری اجتماعی است که تقاضای اکران نوروزی دارد. همایون اسعدیان که با فیلم «یک روز بخصوص» در این دوره از جشنوار فجر حضور داشت، دیگر هنرمندی است که درخواست اکران نوروزی فیلم اجتماعی‌اش را  ارایه کرده است. «رگ خواب» ساخته حمید نعمت‌الله دیگر گزینه اکران نوروزی است. «سه بیگانه» به کارگردانی مهدی مظلومی  و  «زرد» کار مصطفی تقی‌زاده  و «آشوب» کار کاظم راست گفتار دیگر آثاری هستند که سخنگوی شورای صنفی نمایش از آن‌ها  به عنوان متقاضی اکران نوروزی آینده یاد کرده است.

«بدون تاریخ بدون امضا» ساخته وحید جلیلوند دیگر فیلمی است که نامش به عنوان گزینه اکران نوروزی برده شده است.  در میان آثار متقاضی اکران نورزی، «فراری» کار علیرضا داودنژاد به چشم می‌خورد و سرانجام اینکه از «کارگر ساده نیازمندیم» کار منوچهر هادی هم به عنوان دیگر فیلمی نام برده شده که درخواست اکران نوروزی دارد. همه این آثار برای ثبت قرارداد نهایی خود نیازمند پروانه نمایش هستند چراکه نمایش در جشنواره فجر به معنای مجوز اکران عمومی نیست.  از سوی دیگر پخش ‌کنندگان این آثار باید با سینماداران توافق کنند و با ارایه قرارداد و پروانه نمایش، در لیست اکران نوروزی ثبت شوند.

ظاهرا حرف و حدیث‌های جشنواره فیلم فجر  وارد دور تازه‌ای شده چراکه سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از بررسی عملکرد جشنواره فیلم فجر امسال با حضور رییس سازمان سینمایی و تعدادی از منتقدین در این کمیسیون خبر داده است. مدیران ارشاد که پیش‌تر برای اکران «قصه‌ها» به مجلس خوانده شده بودند، این‌بار برای تشریح حاشیه‌های داوری جشنواره فجر باید به مجلس بروند. قاضی‌زاده گفته است عملکرد جشنواره فجر در جلسه امروز کمیسیون فرهنگی مجلس ، با حضور رییس سازمان سینمایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. نه‌تنها ایوبی بلکه داوران جشنواره و نیز تعدادی از منتقدان داوری نیز به خانه ملت فراخوانده شده‌اند.

reza golzar - delam mikhad
نظر شما چیه ؟


کد امنیتی *


نظرات شما بعد از تایید در سایت نشان داده می شود.
۱- در دیدگاه های خود از کلمات زشت یا رکیک استفاده نکنید!
۲- لینک و تبلیغ دیگر سایتها (هر لینکی) در دیدگاه ها، حذف میشود.
۳- لطفا در صورت امکان دیدگاهتان را در بخش مربوطه بنویسید.
۴- از گذاشتن مطالب نامربوط شبیه به جوک، طالع بینی و شعر در دیدگاه ها خودداری کنید.
5- سوالات شخصی از نویسنده یا کاربران فقط با رضایت خودشان پاسخ داده می شود.
در صورت رعایت نکردن موارد بالا حق این را داریم که دیدگاهتان را منتشر نکنیم!
دوستانی که با نام کاربری خود وارد سایت شدند نیازی به وارد کردن ایمیل در بخش نظرات ندارند
و باقی دوستان باید ایمیل خود را وارد کنند تا نظرشان ثبت شود.
برای ثبت نام در سایت از این لینک استفاده کنید.