۱۰ فیلم پرفروش دی‌ماه معرفی شد

۹۵/۱۲/۲

دی‌ماه ۲۸ فیلم سینمایی به نمایش درآمد که از آن میان «سلام بمبئی» پرمخاطب‌ترین فیلم ماه شد و ۴۴ درصد از کل فروش سینما را به خود اختصاص داد.

گیشه دی ۹۵: «سلام بمبئی» ۵ میلیارد، ۲۷ فیلم در مجموع ۶ میلیارد

reza golzar - hello mumbai - fan

سهم فیلم‌های به نمایش درآمده از فروش سینمای ایران در دی ۹۵

آی سینما: بر اساس آمار سازمان سینمایی، دی‌ماه امسال ۲۸ فیلم روی پرده بوده‌اند که در عرض این مدت به فروش قابل توجه ۱۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رسیده‌اند. این میزان در مقایسه با دی‌ماه پنج سال گذشته بیشترین رقم را داشته است، اما نکته جالب اینجاست که تقریبا نیمی از کل این فروش به یک فیلم تعلق دارد و «سلام بمبئی» به تنهایی پنج میلیارد از فروش دی‌ماه ۹۵ را به خود اختصاص داده است. به این ترتیب ۲۷ فیلم دیگر به طور متوسط ۲۳۳ میلیون تومان بیشتر فروش نداشته‌اند.

سازمان سینمایی که چندی پیش گزارشی از فروش پاییز ۱۳۹۵ سینمای ایران (به تفکیک ماه‌های این فصل) منتشر کرده بود، به تازگی آمار فروش دی‌ماه امسال را نیز اعلام کرده است. بر اساس این گزارش در اولین ماه زمستان امسال ۱ میلیون و ۷۲۰ هزار نفر در ۲۹۵ سالن سینمای کشور به تماشای فیلم‌های روی پرده رفته‌اند که این میزان مخاطب، فروش ۱۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی را برای سینمای ایران رقم زده است. به این ترتیب فروش دی‌ماه امسال نسبت به دی‌ماه سال گذشته با رشد ۷۷ درصدی روبرو بوده و به بالاترین رقم فروش در مدت مشابه پنج سال گذشته نیز رسیده است.

بر اساس این آمار، در دی ماه امسال ۲۸ فیلم سینمایی در ۵۴ هزار و ۹۷۸ سانس نمایش روی پرده رفته است که فیلم «سلام بمبئی» با فروش ۵ میلیارد و ۷ میلیون تومان، ۴۴ درصد از کل فروش سینما را به خود اختصاص داده و رتبه بعدی فروش نیز به فیلم «هفت ماهگی» با ۱ میلیارد و ۵۲ میلیون تومان و ۹ درصد از کل فروش سینما اختصاص داشته است.

مشخص است که یکی از عوامل افزایش فروش کلی در این ماه قطعا افزایش قیمت بلیت (تا ۱۰ هزار تومان در برخی از پردیس‌های سینمایی) بوده است، اما درباره تعداد مخاطبان در دی‌ماه امسال چه اتفاقی افتاده؟ معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی برای مقایسه تعداد مخاطبان دی‌ماه امسال و سال گذشته در ادامه گزارش این‌طور آورده است: «با وجود اینکه بینندگان سینمای ایران در دی ماه ۹۵ نسبت به ماه گذشته (آذر۹۵) ۱۳ درصد کاهش داشته‌اند، اما نسبت به ماه مشابه در سال قبل ۴۱ درصد بیشتر به سینما رفته‌اند.» این آمار یعنی تعداد بینندگان دی‌ماه امسال باید حدود ۷۰۰ هزار نفر نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد اما نگاهی به آمار ارائه شده از سوی علی سرتیپی در دی‌ماه سال گذشته، ادعای سازمان سینمایی را تایید نمی‌کند. سرتیپی پنج بهمن‌ماه سال پیش درباره فروش دی‌ماه ۹۴ گفته بود: «بر اساس آمار فروش سیستم مکانیزه سینمای کشور در دی‌ماه سال جاری(۹۴) فروش فیلم‌ها ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان  به ثبت رسیده و تعداد مخاطب در این ماه سال به ۱ میلیون ۲۵۰ هزار نفر رسیده است.» با این حساب تفاوت تعداد مخاطبان دی‌ماه امسال و سال گذشته حدود ۴۷۰ هزار نفر است نه ۷۰۰ هزار نفر.

از سوی دیگر نکته قابل توجه این‌جاست که عامل افزایش فروش در دی‌ماه امسال را باید تاخیر اکران فیلم «سلام بمبئی» دانست، بخش عمده‌ای از فروش این فیلم که از ۱۱ آذر اکران شده، در دی‌ماه اتفاق افتاده است. در واقع از تعداد کل مخاطبان دی‌ماه، ۷۶۱ هزار نفر به این فیلم تعلق دارد که سهم پنج میلیاردی از فروش کلی ۱۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی را نیز به خود اختصاص داده است.

به طور متوسط می‌توان گفت ۲۷ فیلم دیگری که در این ماه به نمایش درآمده‌اند هرکدام ۳۵ هزار بیننده و فروشی بیشتر از ۲۳۳ میلیون تومان نداشته‌اند.

در این گزارش فروش ۱۰ فیلم اول این ماه نیز به ترتیب اعلام شده که بر اساس آن فیلم‌های «سلام بمبئی» ۵۰۷۱۷۲۷۸ ریال، «هفت ماهگی» ۱۰۵۲۷۱۰۵۹۹۶، «لاک قرمز» ۷۱۳۱۶۹۰۰۰۰، «جنجال در عروسی» ۶۲۸۴۸۳۷۰۰۰، «چهاراصفهانی در بغداد» ۶۲۵۲۴۱۰۹۹۷، «وارونگی» ۵۰۲۵۴۱۰۹۹۷، «آس و پاس» ۴۷۵۲۳۳۱۵۰۰، «یتیم خانه ایران» ۴۵۴۷۸۵۰۰۰۰، «مشکل گیتی» ۳۶۶۲۰۳۹۹۹۵ و «گیتا» ۳۵۷۰۴۹۲۹۹۶ ریال فروش داشته‌اند.

در ادامه به نکات جالبی نیز اشاره شده است، از جمله این‌که استان تهران با ۷ درصد از کل جمعیت کشور (بالاترین نسبت جمعیت) بیشترین تعداد تماشاگر را در دی‌ماه امسال داشته؛ البته وضعیت استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، قم، یزد و البرز نیز بیش از میانگین کشوری بوده و کمترین میزان نیز به استان سیستان و بلوچستان با ۰.۰۵ درصد تعلق داشته است.

در این میان سینما ساحل اصفهان با جذب ۴۰ هزار و ۳۳۷ نفر و فروش ۲۱۳ میلیون تومان به‌عنوان کاراترین سینمای تک سالن معرفی شده و سینما پردیس قلهک تهران گران‌ترین بلیت سینما را فروخته است. همچنین استان خراسان جنوبی ارزان‌ترین استان برای تماشای فیلم بوده، در این استان به‌طور متوسط هر تماشاگر ۳۴ هزار و ۹۸۵ ریال برای خرید بلیت هزینه کرده است.

 

فیلم

کارگردان

آمار فروش

سلام بمبئی

قربان محمدپور

۱۴ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان

خوب بد جلف

پیمان قاسم خانی

۳۸۰ میلیون تومان

وارونگی

بهنام بهزادی

۸۳۰ میلیون تومان

گیتا

مسعود مددی

۴۷۰ میلیون تومان

مشکل گیتی

بهرام کاظمی

۹۸۰ میلیون تومان

ماحی

داود خیام

۴۰ میلیون تومان

جنجال در عروسی

سیدرضا خطیبی

۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان

خانه ای در خیابان چهل و یکم

حمیدرضا قربانی

۸۱۵ میلیون تومان

چهار اصفهونی در بغداد

محمدرضا ممتاز

یک میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان

ما همه گناهکاریم

حسن ناظر

۲۶۰ میلیون تومان

جشن تولد

عباس لاجوردی

یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

هفت ماهگی

هاتف علیمردانی

۲ میلیارد و۵۰۰ میلیون تومان

مبارک

محمدرضا نجفی

۱۸۵ میلیون تومان

شاباش

حامد کلاهداری

۴۵۰ میلیون تومان

 
نظر شما چیه ؟


کد امنیتی *


نظرات شما بعد از تایید در سایت نشان داده می شود.
۱- در دیدگاه های خود از کلمات زشت یا رکیک استفاده نکنید!
۲- لینک و تبلیغ دیگر سایتها (هر لینکی) در دیدگاه ها، حذف میشود.
۳- لطفا در صورت امکان دیدگاهتان را در بخش مربوطه بنویسید.
۴- از گذاشتن مطالب نامربوط شبیه به جوک، طالع بینی و شعر در دیدگاه ها خودداری کنید.
5- سوالات شخصی از نویسنده یا کاربران فقط با رضایت خودشان پاسخ داده می شود.
در صورت رعایت نکردن موارد بالا حق این را داریم که دیدگاهتان را منتشر نکنیم!
دوستانی که با نام کاربری خود وارد سایت شدند نیازی به وارد کردن ایمیل در بخش نظرات ندارند
و باقی دوستان باید ایمیل خود را وارد کنند تا نظرشان ثبت شود.
برای ثبت نام در سایت از این لینک استفاده کنید.