گزیده نقدهای منتقدان سینما درباره فیلم مادر قلب اتمی

۹۶/۳/۲۵

“مادر قلب اتمی” بزرگترین سورپرایز سینمای ایران در سال ۹۶ است

نگاهی به فیلم مادر قلب اتمی؛ هیولای درون

فیلم مشخص است ارزان ساخته شده و اغلب دقایق آن، با کمترین تنوع پلان، در ماشین میگذرد. با وجود این فیلمساز تلاش کرده چه در دکوپاژ و انتخاب زاویه دوربین و چه در دیالوگ نویسی و انتخاب موقعیتهای داستانی، متفاوت از جریان مرسوم سینمای ایران حرکت کند.
“مادر قلب اتمی” بخشی از مردم ما را به تصویر میکشد که سهم چندانی در فیلمهای سینمای ایران ندارند. اگر چه با همه بدعتهای جسورانه اش، نمیتواند به لحن منسجم و زبان خاص خود برسد و از این رو در ارتباط برقرار کردن با بخشی از مخاطبانش دچار مشکل میشود.
[آریان گلصورت / کافه سینما]
◀فیلم با مهارت و از روی اعتماد به نفس خالقینش مرزهای ماوراء و فیزیک را در می نوردد و تماشاگر را در دوراهیِ پذیرش یک “کمدی سیاه” یا حکایت اخلاقیِ ترسناک با محوریت شیطان قرار میدهد. از طرف دیگر تماشای “مادر قلب اتمی” برای تماشاگران دلبسته و مانوس به اخلاقگرایی مرسوم سینمای ایران، واجد تشویش و آزار و پریشانی خواهد بود و منجر به عصبانیت و کلافگی آنها میشود.
فیلمی که از مود و لحن “جفنگ” بر تریلر ماورایی شیفت کرده و مثل هر فیلم خوب دیگری تماشاگرش را از نیمه به بعد درگیر یک انتظار و تعلیق نامنتظر میکند.
“مادر قلب اتمی” بزرگترین سورپرایز سینمای ایران در سال ۹۶ است. که البته به لطف تنگ نظری ممیزی سه سال دیرتر به نمایش عمومی در آمده!
[پویان عسگری / سینمادیلی]

فاطمه فریدن – فیلم مادر قلب اتمی به این جهت تجربه متفاوتی به حساب می آید که از نمادها به خوبی بهره برده است. یکی از این نمادها،تصویرسازی از فرشته شیطان است که در قالب یک انسان ظاره می شود.

آثاری از این قبیل که شیطانی در وجود انسان ها حلول می کند و آنان را به انجام رفتارهای غیرمتعارف ترغیب می کند، در سینما و تلویزیون ایران کم نیستند. اما وجه تمایز این فیلم با آثار پیشین، یک، در زمینی بودن، باورپذیری و شعاری نبودن شمایل شیطان و دوم در این نکته است که مخاطب را به فکر کردن وادار می کند. مخاطب با دیدن این فیلم بی تردید با خود می اندیشد که اگر به جای این شخصیت ها بود و در چنین وضعیت خطیری قرار می گرفت، چه اقدامی انجام می داد، یا این که چرا این دو دختر توان خلاص شدن از شر�’ این مرد سیاه پوش را ندارند.
این مرد سیاه پوش به هر مکانی سَرک می کشد و مدام این دختران را تعقیب می کند. حتی زمانی که این دو دختر، آرینه و نوبهار خیال می کنند که از دست مرد سیاه پوش که نام خاصی هم ندارد و صدام رهایی یافته اند، مجدد از نقطه این غیر قابل تصور این دو نفر ظهور پیدا می کند. مرد سیاه پوش کسی است که در هنگام برگشت این دختران از یک مهمانی شبانه، مقابل راه آنان ظاهر می شود و خسارت تصادف آن ها را پرداخت می کند. در عوض این مرد خوش ظاهر، دست از سر آن ها برنمی دارد و مدام دخترها را تهدید به مرگ می کند.
شیطان در این فیلم تصویری برآمده از ذهن آرینه و نوبهار است که از مسیر عادی خود در خیابان بازمانده اند و بی هدف در خیابان ها می چرخند. به نظر می رسد این دو نفر خیال می بافند و اعمال پلید خود را در قامت یک غیر انسان تماشا می کنند. شخصیت هایی هم که در کنار این دو شخصیت دختر حضور پیدا می کنند مثل کامی، پلیس و مردی که ظاهراً با این دختران تصادف کرده است، همگی می توانند بخشی از این هذیان گویی ذهنی باشند.
نوبهار و آرینه که به ظاهر دختری ارمنی است، الکل مصرف کرده اند و طبیعتاً در چنین وضعیتی ممکن است تصویر هر کس یا هر چیز را در قالب شیطان یا شخصیت های منفور تاریخ ببینند؛ مثل صدام یا بن لادن. به واقع این دختران در وضعیتی غیرعادی به سر می برند که قوه تشخیص و تفکیک واقعیت و خیال در آن ها تضعیف شده است. اما در کنار این موارد، شیطان این فیلم در حقیقت اعمال ناشایست آدم ها و نیمه تاریک وجود همه انسان هایی است که فقط در مواقع حاد آن را به رخ می کشند. بنابراین، روایت این فیلم به ما یادآوری می کند که این وجوه خشونت بار لزوما متعلق به شیطان نیست و در وجود همه انسان ها نیز به شکل بالقوه ای نهان شده است.نظر شما چیه ؟


کد امنیتی *


نظرات شما بعد از تایید در سایت نشان داده می شود.
۱- در دیدگاه های خود از کلمات زشت یا رکیک استفاده نکنید!
۲- لینک و تبلیغ دیگر سایتها (هر لینکی) در دیدگاه ها، حذف میشود.
۳- لطفا در صورت امکان دیدگاهتان را در بخش مربوطه بنویسید.
۴- از گذاشتن مطالب نامربوط شبیه به جوک، طالع بینی و شعر در دیدگاه ها خودداری کنید.
5- سوالات شخصی از نویسنده یا کاربران فقط با رضایت خودشان پاسخ داده می شود.
در صورت رعایت نکردن موارد بالا حق این را داریم که دیدگاهتان را منتشر نکنیم!
دوستانی که با نام کاربری خود وارد سایت شدند نیازی به وارد کردن ایمیل در بخش نظرات ندارند
و باقی دوستان باید ایمیل خود را وارد کنند تا نظرشان ثبت شود.
برای ثبت نام در سایت از این لینک استفاده کنید.