گزارش آماری از پرفروش‌ترین‌های ۹۵ در سینما

سینما و تلویزیون > سینمای‌ ایران – همشهری آنلاین:
در دو ماه پایانی سال ۱۳۹۵ دو فیلم «سلام بمبئی» و «خوب، بد، جلف» بیشترین میزان فروش را بدست آوردند و استان‌های اصفهان، خراسان رضوی و قم بیشترین تعداد تماشاگر را در یکی از ماه‌های پایانی سال جذب کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی در گزارشی اطلاعات به دست آمده از فروش بهمن و اسفند ۹۵ را اعلام کرده است.

این آمار نسبت به ماه‌های مشابه در پنج سال گذشته رشدی ۵۰ درصدی داشته است.

طبق آمار و اطلاعات به دست آمده از ۲۹۴ سالن سینمای کشور در بهمن‌ماه ۹۵، ۱میلیون و ۲۱۹هزارو۸۶۶ نفر به سینما رفتند که این میزان بیشترین فروش در بین ماه‌های مشابه در ۵ سال گذشته را رقم زده است. بر اساس این گزارش، میزان فروش سینماهای کشور در بهمن‌ماه ۹۵ بالغ بر ۷۵ میلیارد ریال بوده است.

معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی در این گزارش اعلام کرده است: با وجود اینکه جشنواره فیلم فجر در بهمن‌ماه برگزار شد، اما بینندگان سینمای ایران نسبت به ماه مشابه در سال قبل، رشدی ۴۷ درصدی داشته‌اند. این در حالی است که بینندگان سینمای ایران نسبت به ماه گذشته ۲۹ درصد کاهش داشتند.

در بهمن ماه ۹۵ تعداد ۲۷ اثر در ۴۷۸۳۹ سانس در ۲۹۴ سالن به نمایش درآمد که «سلام بمبئی» با فروش بیش از ۲۱ میلیارد ریال در صدر جدول فروش قرار گرفت و ۲۸ درصد از کل فروش بهمن را به دست آورد.

رتبه دوم فروش مربوط به فیلم «هفت ماهگی» با مبلغی بالغ بر ۱۴ میلیارد ریال و ۱۹ درصد از کل فروش است. در نمودار زیر سهم هر یک از آثار به نمایش درآمده در ماه بهمن ۹۵۵ به صورت درصدی نشان داده شده است.

در بهمن ماه و بین استان‌های مختلف کشور، «بیشترین حجم فروش سینما در استان تهران» بود که با در اختیار داشتن ۴۳ درصد از سالن‌های سینمایی کشور، ۵۴ درصد از کل فروش سینمای کشور را به خود اختصاص داد و پس از آن با فاصله‌ای قابل توجه استان‌های خراسان رضوی با ۱۳ درصد و اصفهان با ۸ درصد قرار دارند. «کم ترین فروش این ماه» مربوط به استانهای اردبیل و سمنان بود که ۱/۰ درصد از فروش کل کشور به دست آمد.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از نسبت تماشاگر/سالن، مشاهده می‌شود که استان‌های اصفهان، خراسان رضوی و قم با توجه به تعداد سالن، حجم تماشاگر بیشتری را در سینماهای خود جذب کرده اند تا بالاتر از استان تهران، که در رده اول فروش بوده قرار بگیرند.

همچنین قابل توجه است که به نسبت، مردم استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، البرز و قم بیش از میانگین کشوری در سینماها حضور یافتند و کمترین حضور به نسبت جمعیت در استان های اردبیل و کرمان مشاهده می‌شود.

نسبت تماشاگران سینما به جمعیت هر استان ۲ در بهمن۹۵

همچنین اسفندماه ۹۵ نیز از بیشترین میزان فروش طی ۵ سال گذشته برخوردار بوده است.

سینمای ایران در این ماه بیش از ۹۲ میلیارد و هشتصد میلیون ریال فروش داشته است و توانسته بیش از یک میلیون و ۳۷۷ هزار نفر تماشاگر را به خود جذب کند. اسفند ۹۵ شاهد افزایش سالن‌های سینما نیز بوده است. در اسفند  ۳۰۳ سالن فعال و مجهز به سیستم مکانیزه فروش داشته که این تعداد در بهمن رقم ۲۹۴ سالن بوده است.

در اسفند ۹۵ سینماهای کشور ۲۸ اثر را به نمایش گذاشتند که پرفروش ترین فیلم «خوب، بد، جلف» با فروش بیش از ۴۸میلیارد و ۹۶۵ میلیون ریال در صدر جدول فروش قرار گرفت. این فیلم ۵۳ درصد از کل فروش اسفند ۹۵ را به دست آورد.

پس از این فیلم، انیمیشن «مبارک» میزان ۱۰ درصد از کل فروش این ماه را به دست اورد. مجموع سانس‌هایی که طی این ماه به نمایش ۲۸ اثر سینمایی اختصاص یافت بالغ بر ۵۱۰/۵۱ سانس بوده است.

اما بالاترین نسبت تماشاگر/سالن در استانها، استان زنجان با جذب ۹۱۵/۷ نفر برای هر سالن بود و بالاترین نسبت جمعیت و تماشاگر، استان تهران با ۶درصد از کل جمعیت بوده است.
سینماهای ایران در اسفند ۹۵ در حالی فروش خود را به ۹ میلیارد تومان رساندند که این میزان فروش رشدی ۵۰ درصدی نسبت به ماه مشابه خود در سال گذشته را نشان می دهد.

میزان فروش سینمای ایران در ماه های اسفند سال‌های ۱۳۹۵-۱۳۹۲

در اسفندماه نیز مانند ماه‌های گذشته، وضعیت سینما در استان‌های کشور بر اساس شاخص‌های مختلفی چون تعداد بیننده، تعداد سالن، تعداد صندلی، فروش/بیننده، فروش/صندلی، سهم از فروش، سهم از بیننده، سهم از سالن و سهم از صندلی تقریبا با تغییرات در رتبه ها همراه است و استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان در بالاترین رده ها قرار دارند. و استان‌های زنجان، خراسان رضوی و چهارمحال و بختیاری با توجه به تعداد سالن خود، حجم تماشاگر بیشتری را در سینماهای استان جذب کرده‌اند تا بالاتر از استان تهران، که در رده اول فروش بوده قرار بگیرند.

نسبت تماشاگران سینما به جمعیت هر استان در اسفند ۱۳۹۵

بر اساس آمار، ۶درصد از جمعیت استان تهران در اسفندماه به سینماها رفتند که به نسبت میانگین کل کشور رقم بالایی است، زیرا در کل کشور به طور میانگین، ۸/۱ درصد از مردم در این ماه به سینماها رفتند. همچنین قابل ذکر است مردم استان‌های خراسان رضوی، البرز، اصفهان و قم بیش از میانگین کشوری در سینماها حضور یافتند و کمترین حضور به نسبت جمعیت هم در استان‌های لرستان و سیستان و بلوچستان مشاهده می شود.

بر اساس گزارش معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، میزان هزینه تماشاگران در این ماه، و به عبارتی متوسط نرخ بلیت نسبت به ماه قبل کمی کاهش داشته و به رقم ۷/۶ هزار تومان رسید که نسبت به میانگین قیمت بلیت در بهمن ماه اندکی افزایش داشته است. همچنین تعداد تماشاگران سینما در این ماه نسبت به ماه قبل افزایش پیدا کرده است.
نظر شما چیه ؟


کد امنیتی *


نظرات شما بعد از تایید در سایت نشان داده می شود.
۱- در دیدگاه های خود از کلمات زشت یا رکیک استفاده نکنید!
۲- لینک و تبلیغ دیگر سایتها (هر لینکی) در دیدگاه ها، حذف میشود.
۳- لطفا در صورت امکان دیدگاهتان را در بخش مربوطه بنویسید.
۴- از گذاشتن مطالب نامربوط شبیه به جوک، طالع بینی و شعر در دیدگاه ها خودداری کنید.
5- سوالات شخصی از نویسنده یا کاربران فقط با رضایت خودشان پاسخ داده می شود.
در صورت رعایت نکردن موارد بالا حق این را داریم که دیدگاهتان را منتشر نکنیم!
دوستانی که با نام کاربری خود وارد سایت شدند نیازی به وارد کردن ایمیل در بخش نظرات ندارند
و باقی دوستان باید ایمیل خود را وارد کنند تا نظرشان ثبت شود.
برای ثبت نام در سایت از این لینک استفاده کنید.