نظرسنجي «باني فيلم» از اهالي سينما درباره محبوب ترين بازيگر سينما !

 

Ashampoo_Snap_2013.09.30_19h21m08s_001_

بانی فیلم آنلاین:گروه سينماي ايران ـ ساناز قنبري، عظيمه كنعاني: سوپر استار يا فوق ستاره به بازيگري اطلاق ميشود كه دايره محبوبيتش چنان گسترده است كه به تنهايي مي تواند سرنوشت اقتصادي يك فيلم را رقم بزند.

سوپر استار الزاماً بازيگر درجه يكي نيست ولي محبوبيت يكي از ويژگي هاي ذاتي اش است. محبوبيتي كه مي تواند دلايل متنوع داشته باشد. جذابيت چهره، شهرتي كه در عرصه هاي ديگر كسب شده و در سينما جواب داده و مجموعه اي از ويژگي هاي كه يك بازيگر را به چنان حدي از محبوبيت مي رساند كه تماشاگر براي ديدن او به سينما مي رود.

از دهه هفتاد ورود جوان ها به سينما آسان تر از دهه شصت شد. جوان هايي كه بسياري از آنها حضوري گذرا در سينما داشتند و خيلي زود به حاشيه رفتند. از بين اين جوان ها، محمدرضا گلزار توانست عنوان سوپر استار سينماي ايران را از آن خود كند. گلزار در فيلم هاي زيادي بازي كرد كه فقط و فقط به خاطر حضور او به فروش بالا دست يافتند. كنار گلزار، امين حيايي نيز، توانست به چنين جايگاهي دست يابد. هديه تهراني نيز در اين دهه به جايگاهي دست نيافتني ميان بازيگران زن رسيد. ميان بازيگران جواني كه با چهره معترض و تلخ خود به دل تماشاگر نشستند حامد بهداد را بايد در راس قرار داد. شهاب حسيني نيز از اواخر دهه هشتاد و با بازي در فيلم هاي فرهادي به محبوبيت فوق العاده اي همان سينماروها دست يافت.  قصه داشتيم در نظرسنجي از اهالي سينما به اين نتيجه برسيم كه چه كسي سوپر استار فعلي سينماي ايران است ولي نظرات اهالي سينما بسيار پراكنده و در مواردي فاقد مصداق بود. به طوري كه مي توان گفت در اين زمينه اتفاق نظري ميان اهالي سينما وجود ندارد. نكته جالبي كه در اين نظر سنجي به آن رسيديم محافظه كاري اغلب تهيه كنندگان و كارگردانان سينماي موسوم به بدنه بود كه براي اينكه به كسي بر نخورد ترجيح دادند در اين زمينه صحبت نكنند . با اين همه آنچه در اين گزارش برايتان تدارك ديده ايم خواندني از كار در آمده و اگر به رسيدن به نام سوپر استار فعلي سينماي ايران ياري نمي رساند لااقل مي تواند در دستيابي به تعريف واژه «سوپر استار»، كارگشا باشد.

علي سرتيپيگلزار و عطاران سوپر استار هستند

محمدرضا گلزار و رضا عطاران، مي توانند به عنوان سوپراستار در ايران شناخته شوند.کساني که تماشاگر با نگاه به سر در سينما و ديدن عکس آنان براي رفتن به سينما ترغيب مي شود. بازيگران سوپراستار، باعث متفاوت شدن گيشه يک فيلم مي شوند و اگر در جاي درست خود استفاده شوند، قطعا تاثيرگذار خواهند بود. براي مثال اگر بخواي گلزار را کچل کني و يا از او بخواهي يک پايش لنگ بزند، سوپراستار فيلم را مخفي کرده اي، پس مخاطب هم به تماشا نمي آيد. سينماي بدنه به سوپر استار نياز دارد و نبايد از اين عنصر در سينما غافل شد.

<محسن محسنينسبپور عرب تنها سوپر استار واقعي پس از انقلاب

سينماي ايران هم قاعدتاً سوپراستار دارد، اما وجود آن به تنهايي براي سينما كافي نيست. بعضي از فيلم‌ها كيفيت بالايي دارند و اتفاقاً جذاب هم هستند، اما تنها چون از چهره ستاره‌اي بهره نبرده‌اند، گيشه پررونقي پيدا نمي‌كنند. البته نمونه‌هايي هم سراغ داريم كه با وجود برخورداري از سوپراستارها به فروش بالايي نمي‌رسند.

به هر حال اگر بنا باشد به اسم‌هايي به عنوان سوپراستار اشاره كنم، از الناز شاكردوست، مهناز افشار، محمدرضا گلزار و پرويز پرستويي نام مي‌برم. سوپراستارها كساني هستند كه مردم جامعه به آنان توجه دارند. فيلمي كه با حضور آنان ساخته مي شود قطعاً يك فروش حداقلي خواهد داشت، اما گيشه فيلم براي ادامه به كيفيت كلي آن برمي‌گردد.

<خسرو اميرصادقي: سوپراستار به معنا و مفهومي كه در سينماي غرب است را در ايران سراغ ندارم

در مقطعي هديه تهراني، نيكي كريمي، گـــــلزار، حيايي، پورعرب و… مي توانستند ضمانت نامه خوبي براي سينما باشند. البته سوپراستار به معنا و مفهومي كه در سينماي غرب است را در سينماي ايران سراغ ندارم و كسانيكه نام بردم تنها در حد بضاعت سينماي ايران هستند. به عبارت ديگر اينها بازيگراني اند كه به كمك آنها گيشه سينماها مقداري امنيت مي يابد.

در مجموع به نظرم اگر تمام سوپراستارها را كنار هم بگذاريم ولي سناريو و قصه اي نداشته باشيم كه تماشاگر را در سالن بنشاند هيچ فايده اي نخواهد داشت.

در صورتيكه يك تهيه كننده بتواند يك سناريو و يك كارگردان را كنار هم قرار دهد و چنين مثلثي را به بهترين شكل ترسيم كند حضور يك سوپراستار در فيلم جواب مي دهد.

در كارنامه هر كدام از سوپراستارها فيلم هايي را مي بينيم كه حتي نتوانسته اند مخارج فني شان را در بياورند. به اين دليل كه محوبيت شان در گيشه وابسته به تهيه كننده، كاگردان و از همه مهمتر سناريوي خوب است.
22 دیدگاه


 1.     - 13/09/30

  مرسی هنگامه جان :-BD
  ببین اصلا اسم محمدرضاهمراه وهمگام باکلمه سوپراستارهست،واقعا هم که برازنده اشه ^:)^ :)&AMP;GT;- :)

 2.    mahi - 13/09/30

  این متن رو تو خود سایت بانی فیلم خوندم. جالبه خیلی از افراد به تمام ویژگی هایی که رضا گلزار داره اشاره می کنند، اما اسمی از اون نمی برن و مثلا میگن بهرام رادان یا عرب نیا و خیلی های دیگه.آخه غرض ورزی تا چه حد!!!!!
  ضمنا، هرجای دنیا رو نگاه کنید، می بینید که خیلی از سوپراستارهای درجه یک مثل برد پیت، تام کروز، جورج کلونی، و حتی ال پاچینو و دنیرو هم فیلم هایی رو تو کارنامه دارند که شکست تجاری سنگینی خورده. من اصلا این بحث ما تو ایران سوپراستار نداریم رو نمی فهمم! ما تو ایران به دلیل شرایط فرهنگی و اجتماعی خودمون، نمی تونیم اونجور سوپراستار داشته باشیم و استارها و سوپراستارها با شکل دیگه ای ارائه میشن. این به معنای سوپراستار نداشتن نیست. ضمنا اگه ما به قول خیلی ها سوپراستار نداریم، انقدر کینه ورزی و حسادت بالاست، خدا رحم کنه به روزی که سوپراستار داشته باشیم. مطمئنن آقایون بهش نارنجک میبندن میندازنش زیر تانک تا خیالشون راحت شه!والا!!!!

 3. site editor
     site editor - 13/09/30

  خوب گفتید…منم موافقم… :-D

 4.    Elahe - 13/09/30

  مرسی هنگامه @};- من شدیـــــــــد موافقم…سوپراستار=مـــــــــــــــــــــحــــــــــمـــــــــــد رضـــــــــــــــــــا گـــــــــلــــــــــــــــــــــزار…تموم شد رفت…دیگه هیچ حرف و حدیثی هم توش نیس…آقا صلوااااااااااااااااااااااااات… :)

  • site editor
      site editor - 13/10/01

   اللللللللللللاااااااااااااااااااااااااا… :-D

 5.    فرناز(نيكا) - 13/09/30

  رضاي ما هميشه اول مي شه ❤

 6.    zahra3 - 13/10/01

  مرسی هنگامه جان.
  3 بند آخر خسروامیرصادفی خیلی خوب گفته :)

 7.    Elahe - 13/10/01

  عطی :-D

 8.    behnaz - 13/10/01

  واقعااااااا که سوپر استار فقط رضای گلم وبس
  این باعث بسییییییییی افتخار است که رضای عزیزم همیشه نامبر وان است
  انشاءالله که پاینده باشه
  ممنون هنگامه گلم

 9. golriz anahita
     golriz anahita - 13/10/05

  محمد رضا گلزاریه واسه خودش اونم از همه نظر … واقعا که سوپر استاری برازنده اش هست … امیدوارم هرجایی که هست هم بهش خوش بگزره و هم سالم و سلامت باشه … :-X

 10. golriz anahita
     golriz anahita - 13/10/05

  :* باهات کاملا موافقم ماهی جوووون . خوب اومدی

 11.    TT - 13/10/05

  ولی من نظرم اینه که اگه آقای گلزار کچل هم بکنه بازم ما میریم سینما فیلماشونو ببینیم \M/ @};-

 12.    الیا - 13/10/14

  عکس خوب است مرسی در ضمن لطفا از ایمیل من استفاده نکنید ممنون می شم

 13.    الیا - 13/10/15

  نه فکر کنم ایمیلم پاک نشده روی جدول مونده خلاصه اینطوری لو رفته ولی خودمونیم این سایتم خیلی شیک خوشمان آمد :BZ

 14.    رز - 13/10/15

  عالی

 15.    معصومه - 17/09/13

  اسطوره معرفت کمال وشخصیت ,سلطان مهران مدیری ,عزیز دل یه ملت

 16.    mahmood - 17/12/18

  سوپراستار فقط و فقط محمد رضا گلزار


نظر شما چیه ؟


کد امنیتی *


نظرات شما بعد از تایید در سایت نشان داده می شود.
۱- در دیدگاه های خود از کلمات زشت یا رکیک استفاده نکنید!
۲- لینک و تبلیغ دیگر سایتها (هر لینکی) در دیدگاه ها، حذف میشود.
۳- لطفا در صورت امکان دیدگاهتان را در بخش مربوطه بنویسید.
۴- از گذاشتن مطالب نامربوط شبیه به جوک، طالع بینی و شعر در دیدگاه ها خودداری کنید.
5- سوالات شخصی از نویسنده یا کاربران فقط با رضایت خودشان پاسخ داده می شود.
در صورت رعایت نکردن موارد بالا حق این را داریم که دیدگاهتان را منتشر نکنیم!
دوستانی که با نام کاربری خود وارد سایت شدند نیازی به وارد کردن ایمیل در بخش نظرات ندارند
و باقی دوستان باید ایمیل خود را وارد کنند تا نظرشان ثبت شود.
برای ثبت نام در سایت از این لینک استفاده کنید.