فصل دوم عاشقانه ساخته می‌شود؟

۹۶/۵/۲۴

نگاهی به همه حاشیه‌های بی‌پایان، سانسور و توقیف سریال «عاشقانه» منوچهر هادی

منوچهر هادی: ساخت فصل دوم سریال «عاشقانه» دغدغه من نیست

شهریور سال گذشته فیلمبرداری این سریال پر ستاره آغاز شد و محمدرضا گلزار، ساره بیات، مهناز افشار، بهاره کیان‌افشار، فرزاد فرزین، حمیدرضا پگاه، شمسی فضل‌اللهی، علیرضا سوزنچی، علیرضا زمانی‌نسب، حسین یاری، پانته‌آ بهرام، مسعود رایگان، هومن سیدی، یکتا ناصر و سارا رسول‌زاده مقابل دوربین «عاشقانه» فتند.

اوایل بهمن سال ۹۵ مهدی گلستانه تهیه‌کننده سریال خبر داد که ۱۱ قسمت سریال «عاشقانه» آماده است و ۳۵ جلسه تا پایان فیلمبرداری سریال باقی مانده است. ۲۵ بهمن اولین قسمت سریال «عاشقانه» در شبکه نمایش خانگی پخش شد. توزیع این سریال هر ۱۰ روز یک بار و روزهای دوشنبه و چهارشنبه انجام می‌شد. سریال «عاشقانه» در حالی در شبکه نمایش خانگی به دست مردم می‌رسید که همزمان کار فیلمبرداری و تدوین آن تقریبا تا آخرین قسمت‌های سریال ادامه داشت. «عاشقانه» پر ستاره، پر هزینه هم بود. به گفته مهدی گلستانه تهیه‌کننده این سریال «حدود ده میلیارد تومان برای کل سریال از پیش تولید تا نمایش و تبلیغات آن هزینه شد.»

مجوز قسمت‌های مختلف سریال «عاشقانه» به صورت قطره‌چکان صادر می‌شد و سازندگان آن باید برای هر قسمت با بیم و امید در انتظار دریافت مجوز پخش می‌ماندند. و همه این‌ها در حالی بود که حواشی بی‌پایان این سریال گاه اصل ماجرا و داستان این مجموعه را کنار می‌زد و خود به متن اصلی تبدیل می‌شد.

مهناز افشار: پایان «عاشقانه» نتیجه زمان، سانسور و مسایل مالی است

چهارشنبه ۴ مرداد قسمت ۱۷ و در عین حال آخر سریال «عاشقانه» پخش شد. ماجراهای قسمت آخر سریال «عاشقانه» نه تنها مخاطبان آن را راضی نکرد بلکه بازیگران آن هم از نحوه تمام شدن سریال ناراضی بودند. اول از همه مهناز افشار بازیگر نقش «گیسو» به پایان‌بندی «عاشقانه» معترض شد. او درباره آخرین قسمت این سریال به  گفت  «خودش هم به عنوان یکی از عوامل «عاشقانه» معتقد است که پایان‌بندی کار، مناسب نبوده است». مهناز افشار با اشاره به اینکه پایان‎بندی بسیاری از سریال‌ها و فیلم‎های ایرانی دچار ضعف تعلیق است گفت »عوامل متعددی در چگونگی تمام شدن یک فیلم یا سریال دخیل هستند«. به اعتقاد بازیگر نقش گیسو در مورد «عاشقانه» هم محدودیت‌هایی مانند زمان، سانسور و مسایل مالی باعث شد که سریال این گونه تمام شود.

بعد از او هم هومن سیدی بازیگر نقش پیمان در گفت‌وگو با فریدون جیرانی در برنامه ۳۵ درباره پایان سریال و ازدواج پیمان گفت: «باید این اتفاق می‌افتاد. اما ازدواج پیمان به شکل عجیب و غریب و مدل خودش است.» سیدی با بیان اینکه اگر قرار باشد سری جدید «عاشقانه» ساخته شود، پیمان باید از همسرش جدا شود، توضیح داد: «پیشنهاد من حتما این خواهد بود. چون طبیعتا پیمان نمی‌تواند بچه بغل و با یک خانواده به داستان برگردد. به دلیل اینکه درام کشته می‌شود. اما نمی‌دانم تصمیم تیم سازنده چه هست.»

سانسور، حجاب بازیگران زن «عاشقانه» و ماجرای لاستیک دنا

سانسورهای سریال «عاشقانه» موضوعی بود که انگار از همان نخستین قسمت‌ها دامن آن را گرفته بود. پیش از انتشار قسمت اول سریال «عاشقانه» مهدی گلستانه درباره ممیزی‌هایی که به این سریال وارد شده در گفت‌وگو با مهر گفت: «سریال «عاشقانه» با ممیزی‌های زیادی روبه‌رو شده بود که با تعامل من، منوچهر هادی به عنوان کارگردان و مدیرکل شبکه نمایش خانگی این موضوعات رفع و در پی آن مجوز نمایش دو قسمت اول آن صادر شد و مجوز سه قسمت دیگر آن هفته آینده صادر می‌شود.»

مهدی گلستانه و دیگر عوامل «عاشقانه» احتمالا خبر نداشتند که این تازه آغاز ماجراست و اتفاقات دیگری در راه است.

حاشیه تازه که از همان اولین قسمت‌ها گریبان «عاشقانه» را گرفت مربوط به حجاب بازیگران زن بود و حتی گاهی باعث تاخیر در توزیع این مجموعه می‌شد. عده‌ای حرف‌شان این بود که انگار هیچ نظارتی روی این سریال انجام نمی‌شود. و این در حالی بود که پیش از آن هم سریال‌های دیگری از جمله «شهرزاد» در شبکه نمایش خانگی توزیع شده بود و کسی درباره حجاب بازیگران زن آن اعتراضی نکرده بود.

به هر حال قسمت سوم سریال «عاشقانه» در حالی منتشر شد که سانسور موی بازیگران زن آن تا حد زیادی خنده‌دار، ابتدایی و غیرحرفه‌ای بود. عکس‌های این قسمت که مربوط به مهناز افشار، پانته‌آ بهرام، ساره بیات، بهاره کیان‌افشار و سارا رسول‌زاده بود خیلی زود در فضای مجازی دست به دست شد. مهناز افشار یکی از بازیگران این مجموعه که سانسور هم شامل حال او شده بود در کانال تلگرامش، تکه‌ای را که به منظور سانسور به موهای زنان اضافه کرده‌ بودند به «لاستیک دنا» تشبیه و این گونه اعتراض خود را اعلام کرد.

این اتفاق یعنی سانسور موی بازیگران زن سریال، بار دیگر سبب شد که قسمت هفتم «عاشقانه» هم با تاخیر توزیع شود. این بار هم مهناز افشار پیش‌قدم شد و در حساب شخصی‌اش در توییتر با انتشار عکسی که در آن موهایش با کمک نرم‌افزاری پوشانده شده بود، نوشت: «دوشنبه ۱۸ اردیبهشت قسمت هفتم «عاشقانه» توزیع می‌شه و خب دلیل تاخیر در توزیع، «چیز» بوده! همون! تو عکس معلومه دیگه.»

بعد از این واکنش مهناز افشار، منوچهر هادی در نوشته‌ای در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام آنهایی را که به ادعای او «نگران میزشان هستند و کارشان سانسور است»، مخاطب قرار داد و نوشت: «ممیزی‌ها دیگر تاب و توانم را گرفته و قدرت جنگیدن را ندارم. باشد که در این دوئل دونفره که یکی من به تنهایی و دیگری دوستان در وزارت ارشاد هستند حداقل یکی‌مان دل‌خوش از پیروزی در کارمان باشیم. طرف مقابل و مردم مهم نیستند فقط نکند به ما که سانسور وظیفه و کارمان هست بالا دستی خرده بگیرد. مهم نیست که کار دیر و ناقص به دست مخاطب برسد چون ما مهمیم که باید شما و جامعه را از انحراف و گناه دور کنیم. اگر نگران آلوده نشدن جوانان و مردم به گناه هستید سانسور نوش جانتان ولی اگر نگران میزتان هستید وای به حالتان.»

اما بعد از پایان سریال منوچهر هادی کارگردان عاشقانه در گفت‌وگو با فیلم‌نت نیوز می‌گوید که از این اتفاق برای تبلیغ سریال استفاده کرده‌اند و البته این کار را هم درست می‌داند: «وقتی وزارت ارشاد بین من و فیلم فلان کارگردان فرق می‌گذارد… از نظر آن‌ها موی بازیگر در آثار دیگر مشکلی ایجاد نمی‌کند اما من باید روتوسکوپی کنم. من هم به بدترین شکل ممکن این کار را می‌کنم. می‌خواستم مردم ببینند. در همان سریال برخی بازیگران با این ممیزی در پوشش روبه‌رو می‌شدند و برخی نمی‌شدند. یعنی مو با مو فرق دارد! موی یک بازیگر با یک بازیگر دیگر از لحاظ شرعی فرق دارد!»

اختلافات مالی یا ساخت فیلم تبلیغاتی برای کاندیدای ریاست جمهوری

در نوروز ۹۶ خبرهایی از مشکلات مالی مجموعه «عاشقانه» به گوش رسید. تا قبل از تعطیلات نوروز چهار قسمت این سریال توزیع شده بود. مشکلات مالی سبب شد که فیلمبرداری این مجموعه و به دنبال آن توزیع «عاشقانه» در شبکه نمایش خانگی متوقف شود. از طرفی اختلافات میان مهدی گلستانه تهیه‌کننده سریال و سرمایه‌گذران بالا گرفت و سرانجام به جدایی مهدی گلستانه از این پروژه منجر شد.

از قسمت ششم به بعد نام هومن کبیری هم به عنوان تهیه‌کننده در کنار نام مهدی گلستانه روی جلد «عاشقانه» نقش بست. دلیل اضافه شدن تهیه‌کننده جدید هم به گفته گلستانه نه اختلافات او با سرمایه‌گذران سریال بلکه به دلیل مشغولیت‌ها و گرفتاری‌های او اعلام شد. آن طور که او در یادداشتی اعلام کرد به علت طولانی شدن زمان فیلمبرداری سریال «عاشقانه» و تداخل آن با اکران فیلم سینمایی «نقطه کور» که گلستانه تهیه‌کنندگی و کارگردانی آن را بر عهده داشت و همچنین ساخت فیلم انتخاباتی یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری تصمیم‌ گرفته شد که هومن کبیری به گروه سازندگان «عاشقانه» اضافه شود.

 سامانه‌های VOD، دانلود غیرقانونی و باز هم توقف «عاشقانه»

مشکل دیگری که یقه سریال «عاشقانه» را گرفت و حتی کار به دادگاه و دستور توقف قضایی این سریال رسید به سامانه‌های VOD مربوط می‌شد.

این سامانه‌ها هدفشان این است که با ثبت قراردادهای قانونی با تولید‌کنندگان فیلم و سریال‌های مختلف، آنها را برای دانلود قانونی مخاطبان، به صورت رسمی و مجوزدار روی سایت‌های‌شان بارگذاری کنند. درباره سریال «عاشقانه» هم همین روند طی شد. پنج شرکت VOD و IPTV با مهدی گلستانه، تهیه کننده سریال قرارداد امضا و حتی مبالغ این قرارداد را هم پرداخت کردند. اختلاف گلستانه با سرمایه‌گذاران سریال باعث شد که آنها زیر قرارداد بزنند و به این ترتیب انتشار قسمت ششم سریال به دستور قضایی متوقف شد. اقدامی که از سوی شرکت‌های VOD بی‌جواب نماند و آنها هم وکلای‌شان را مامور کردند که علیه تهیه‌کنندگان «عاشقانه» طرح دعوی کنند.

محمد صراف رئیس انجمن صنفی شرکت‌های VOD و IPTV در این باره به خبرگزاری ایلنا گفت: «به دنبال ارائه شکایت پنج شرکت عرضه‌کننده قانونی سریال عاشقانه به دستگاه قضایی، صبح امروز( ۱۱ اردیبهشت) دستور توقیف DVD و لوح فشرده سریال عاشقانه صادر شد.» و همه این اتفاقات در حالی رخ می‌داد که تعداد زیادی سایت به صورت غیرقانونی امکان دانلود رایگان قسمت‌های مختلف این سریال را برای کاربران فراهم می‌کردند. تا جایی که عوامل سریال دست به کار شدند و بیانیه‌ای صادر کردند: ««متأسفیم اعلام کنیم که از زمان توزیع اولین قسمت «عاشقانه» تاکنون چند میلیون بار این سریال از سوی برخی کاربران به صورت غیر قانونی دیده شده است.»

همچنین محمدرضا نادری مدیر اجرایی «عاشقانه» در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر «از برخورد با یک صد لینک غیرمجاز و VOD که به صورت غیرقانونی و بدون داشتن قرارداد با مالکان و سرمایه‌گذاران اقدام به بارگذاری مجموعه کرده بودند»، خبر داد. هر چند او مدعی شد: «در روزهای اخیر عده‌ای با نیت ضربه زدن به پروژه اقدام به بارگذاری رایگان قسمت‌های سریال کرده‌اند که به زودی این اتفاق نیز پیگیری خواهد شد.»

«عاشقانه» و تبلیغ زندگی لاکچری

در کنار این حواشی‌ها انتقادهایی هم به این سریال می‌شد. یکی از این ایرادات به گمان عده‌ای تبلیغ زندگی‌ای است که آن را «لاکچری» می‌نامند. اما هومن کبیری یکی از تهیه‌کنندگان سریال که از قسمت چهارم آن به مجموعه پیوسته می‌گوید: «ما نمی‌توانیم در برابر این طبقه از اجتماع مقاومت کنیم. بخشی از اجتماع در این سبک زندگی می‌کنند و ما نگفتیم خوب هستند یا بد، در واقع نخواستیم قضاوتشان کنیم. البته نقدها به سریال، به ما برای ساخت فصل‌های بعدی کمک می‌کند و ما دفاع نمی‌کنیم که بخواهیم بگوییم تمام پلان‌های ما عین حقیقت است اما ترویج لاکچری هم نکردیم، ما بیشتر مسایل این طبقه را نشان دادیم و بیننده هم با آن ارتباط برقرار کرد.»

فصل دوم «عاشقانه» ساخته می‌شود؟

هنوز کسی خبر ندارد که فصل دوم سریال «عاشقانه» هم ساخته خواهد شد یا سازندگان آن قید این همه حاشیه، دوندگی و خستگی ناشی از مقابله با سانسورها را خواهند زد و بی‌خیال فصل دیگری از «عاشقانه» خواهند شد. هومن کبیری تهیه‌کننده این مجموعه سه روز بعد از پایان این سریال اعلام کرد: «عوامل این مجموعه امسال قصدی برای تولید فصل دوم ندارند. گروهی که ما با هم در ارتباط هستیم اعم از کارگردان، سرمایه‌گذار و دیگر عوامل قرار نیست امسال اقدامی برای تولید فصل دو داشته باشد. حتی پروانه ساخت فصل دوم سریال نیز صادر نشده است و باید دید ساخت فصل دوم به چه زمانی خواهد افتاد.»

منوچهر هادی: ساختن فصل دوم عاشقانه برایم جذاب نیست

منوچهر هادی کارگردان «عاشقانه» هم تمایل چندانی برای ساخت فصل دوم این سریال ندارد. انگار پروسه ساخت فصل اول حسابی او را اذیت کرده است. هادی به فیلم‌نت نیوز می‌گوید: «برای خودم شخصا جذاب نیست. چون در طول پروسه فیلم‌برداری به من خیلی خوش نگذشته است. اختلافات تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار آنقدر بود که من مسئولیت زیادی داشتم. البته از نتیجه کار راضی هستم. به حواشی هم کار ندارم، فقط تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار به مشکل خورده‌اند، نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده است سوءتفاهم یا هرچیز دیگری اما لطمه آن را ما دیدیم و سه، چهار مرتبه کار در حین فیلم‌برداری خوابید.» با این حال یعنی تحت هیچ شرایطی منوچهر هادی کارگردانی فصل دوم را قبول نخواهد کرد؟ «الان ساخت فصل دوم سریال عاشقانه دغدغه من نیست. مگر این‌که شرایط ویژه‌ای پیش بیاید. گروه سرمایه‌گذاری و تهیه‌کنندگی مشکلاتی دارند که آن‌ها باید حل شود اما فکر نمی‌کنم که حل شود. اگر آن‌ها حل شود من کار می‌کنم. البته من با هیچ‌کدام مشکلی ندارم و با آن‌ها دوست هستم؛ اما یک مشکلاتی وجود دارد که اگر حل نشود من دیگر این سریال را نمی‌سازم چون بار این مشکلات به دوش من می‌افتد.»
نظر شما چیه ؟


کد امنیتی *


نظرات شما بعد از تایید در سایت نشان داده می شود.
۱- در دیدگاه های خود از کلمات زشت یا رکیک استفاده نکنید!
۲- لینک و تبلیغ دیگر سایتها (هر لینکی) در دیدگاه ها، حذف میشود.
۳- لطفا در صورت امکان دیدگاهتان را در بخش مربوطه بنویسید.
۴- از گذاشتن مطالب نامربوط شبیه به جوک، طالع بینی و شعر در دیدگاه ها خودداری کنید.
5- سوالات شخصی از نویسنده یا کاربران فقط با رضایت خودشان پاسخ داده می شود.
در صورت رعایت نکردن موارد بالا حق این را داریم که دیدگاهتان را منتشر نکنیم!
دوستانی که با نام کاربری خود وارد سایت شدند نیازی به وارد کردن ایمیل در بخش نظرات ندارند
و باقی دوستان باید ایمیل خود را وارد کنند تا نظرشان ثبت شود.
برای ثبت نام در سایت از این لینک استفاده کنید.