صدای پرطنین مخالفان و سکوت دولت.

‎علیرضا رحیمی، نماینده تهران: آیا رأی مردم برای حضور ما در حاشیه‌هاست؟

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: نباید به دلیل عدم شناخت، خلاقیت را در جامعه قربانی کرد
گروه فرهنگ و هنر ـ در هنر ایران شیوه‌ای که دیگر به قاعده و روال بدل شده، این است که فیلم، کنسرت یا تولیدی هنری به‌رغم داشتن مجوز اجرا و اکران ممکن است با مخالفت دیگر نهادها روبه‌رو شده و با منع و توقیف مواجه گردد. در این زمینه گروه‌های متعدد موسیقی بودند که پس از اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد، از اجرای کنسرت‌شان جلوگیری به‌عمل آمده یا فیلم‌هایی که پس از گرفتن پروانه ساخت و اکران، توقیف شده‌اند. در مورد اخیر، اتفاقی که درباره دو فیلم «مادر قلب اتمی» و «اکسیدان» روی داده از همین‌گونه موارد است. این دو فیلم که پس از چند سال توقیف و با ممیزی‌های فراوان نهایتا موفق به دریافت پروانه نمایش شدند، با اعتراض برخی نمایندگان مجلس روبه‌رو شدند. ۱۷ نماینده مجلس با ارسال نامه‌ای به وزیر ارشاد در اعتراض به مفاهیم و مضامینی که در این دو فیلم مطرح شده است و آن را مغایر با ارزش‌ها و اصول دانسته‌اند، خواستار جلوگیری از ادامه نمایش آنها شدند.
تحریف حقایق این‌بار برای سینما
در بخشی از نامه این ۱۷ نماینده مجلس آمده است: «از آنجایی که قرآن مجید به کلیه ادیان و پیامبران اولوالعزم احترام و تقدس قائل است و با توجه به فرمان ولی امر مسلمین بر حفظ وحدت ملی و احترام متقابل به همبستگی موحدان در مبارزه با استکبار و صهیونیستم بین‌المللی که از مسائل اساسی است، لذا انتظار می‌رود که جنابعالی به عنوان مسئول فرهنگ و ارشاد اسلامی از ادامه اکران و نشر این دو فیلم جلوگیری به عمل آورده و از ادیان مقدسی که به ساحت آنها توهین شده، دلجویی کرده و از اختلاف‌افکنی در صفوف واحد ملت شریف و بزرگوار ایران ممانعت به عمل آورید.»
این ایراد نمایندگان مجلس در حالی مطرح شده است که علیرضا رحیمی، نماینده تهران ضمن ارائه توضیحاتی درباره روند تهیه و امضای این نامه، درباره توقف اکران دو فیلم «اکسیدان» و «مادر قلب اتمی» تاکید کرد: «به جای وارونه کردن واقعیات برای مردم و حاشیه‌سازی در کشور برای حل مشکلات کشور تلاش شود.» رحیمی در کانال تگرامی‌اش در مطلبی با عنوان «تحریف حقایق این بار برای سینما» نوشت: «در حاشیه جلسه علنی چهارشنبه (۱۴ تیر) یکی از نمایندگان متنی را در ضدیت با اکران فیلم «اکسیدان» تهیه کرده بود و با ادعای اینکه در این فیلم به دین مسیحیت اهانت شده، امضا جمع می‌کرد. از بنده هم درخواست امضا داشت که به او گفتم فیلم را ندیده‌ام و قضاوتی ندارم و امضا نکردم. در توضیح گفت که بعضی مراجع قم هم از این اهانت ناراحت شده‌اند.»
سکوت سازمان سینمایی و وزارت ارشاد
علیرضا رحیمی، نماینده تهران در ادامه متنی که در این زمینه در تلگرامش موجود است، می‌نویسد: «همان‌جا با یکی از متولیان خوشنام سینما تماس گرفتم و توضیحی درباره «اکسیدان» خواستم. مشخص شد اتفاقا این فیلم در جهت تقریب ادیان تهیه و ساخته شده است. توضیحاتی دادند و پیشنهاد کردند با تهیه‌کننده آن هم صحبتی داشته باشم. به فاصله کمی با آقای منوچهر محمدی تهیه‌کننده فیلم تماس داشتم که توضیحات بیشتری با جزئیات دادند که روشن شد اتفاقا تبلیغ مسیحیت و نمادهای آن مثل کشیش و کلیسا در این فیلم پررنگ و برجسته شده و به نوعی تبلیغ مسیحیت شده است. همین امر یکی از ایرادهای شورای نمایش برای صدور پروانه پخش بوده است؛ یعنی نقطه مقابل ادعای مطرح شده در نامه سرگردان در صحن مجلس. در نهایت این نامه با ۱۷ امضا به دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد با درخواست توقف اکران ارسال شد.»
این نماینده مجلس در ادامه نوشت: «صرف نظر از اینکه این روزها اولویت‌های مهم کشور و زندگی مردم چیست و اقدامات نمایندگان فردی و جمعی رسمی و غیررسمی چقدر با واقعیت مشکلات و اولویت‌های مردم و کشور منطبق است، این سوال مطرح است که چرا با وارونه کردن واقعیات برای مردم و کشور حاشیه‌سازی می‌کنیم؟ اگر همین وقت و انرژی صرف حل مشکلات و اولویت‌ها شود، چه میزان ارزش افزوده در اقتصاد و معیشت مردم ایجاد می‌شود؟ آیا رای مردم برای حضور ما در حاشیه‌هاست یا شهامت گام نهادن در متن مشکلات و چاره‌جویی برای آنها انتظار مردم امیدوار است؟ «اکسیدان» نیز مانند بقیه فیلم‌های زیر تیغ حاشیه به اندازه کافی ادله و مستندات در دفاع از محتوا و قالب و تاثیر بر مخاطب دارد و در این میان سکوت سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فضاهای وسیع‌تری در اختیار حاشیه‌سازان خواهد گذاشت.»
امضا و تأیید دستگاه‌های قانونی و امنیتی
در همین خصوص طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز از جمله دیگر نمایندگانی بود که در این‌باره اظهارنظر کرد. او در ارتباط با نامه اخیر نمایندگان مجلس مبنی بر توقیف فیلم‌های «مادر قلب اتمی» و «اکسیدان» گفت: تصمیم برای اکران یا عدم اکران فیلم‌ها باید از مجاری قانونی اتخاذ شود نه رفتارهای جنجال‌برانگیزانه. به گزارش روزان به نقل از خانه ملت، طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی با اشاره به حواشی پیش آمده در رابطه با اکران فیلم‌های «مادر قلب اتمی» و «اکسیدان» و نامه نمایندگان در این خصوص گفت: «اگرچه معتقدم بهتر بود فیلمی مانند «مادر قلب اتمی» به دلیل روایت خاص خود از گروه هنر و تجربه به اکران می‌رسید، اما مسئله اصلی این است که این فیلم‌ها پس از گذشتن از مجاری متعدد به مرحله اکران رسیده‌اند. درواقع امضا و تأیید دستگاه‌های قانونی و امنیتی و دستگاه‌های متخصص در مسائل فرهنگی پای این مجوزها است، لذا افراد معترض اعم از آنکه نماینده باشد یا سینماگر یا مردم عادی باید اعتراض خود را به این دستگاه‌ها رسانده و با کارشناسان هم‌صحبت شوند، نه آنکه با یک‌بار دیدن فیلم یا بدون تماشای آن یا بدون شنیدن حرف و سخن فیلمساز دست به اقدامی رسانه‌ای و جنجال‌برانگیز بزنند.»
نماینده مردم تهران، ری، شمرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: «مسئولان باید با رفتار خود به مردم و گروه‌های فکری مختلف تبعیت از قانون و رساندن اعتراض‌شان از درگاه‌های قانونی و کارشناسی شده را یاد بدهند، نه آنکه خود با کمترین اطلاع و کمترین تأمل و تفکر به دنبال جریانی راه بیفتند.» وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید مراقب باشند که سر هر موضوعی با جمع کردن امضا در امور اجرایی دخالت نکنند؛ چراکه قرار است ما ناظر و قانون‌گذار باشیم، افزود: «یک سؤال اساسی مطرح است و آن اینکه جمع‌کنندگان امضا برای توقیف دو فیلم مذکور با کدام کارشناس صحبت کرده‌اند که نسبت به توضیحات آنها توجیه نشده و مجبور به جمع کردن امضا شده‌اند؟!»
اقدام کارشناسانه و شنیدن حرف صاحبان اثر
سیاوشی شاه‌عنایتی با تأکید بر این پرسش که آیا برداشت گروهی مبنی بر اینکه یک فیلم به منافع فرهنگی کشور لطمه وارد می‌کند، می‌توان به برداشت تمامی مردم و افراد صاحب‌نظر تعمیم داد، افزود: «از آنجا که عرصه فرهنگ بسیار حساس است باید در این عرصه کارشناسانه‌تر، معقول‌تر، آهسته‌تر و منطقی‌تر قدم برداشت تا منافع جمعی جامعه پوشش داده شود. نباید به دلیل عدم شناخت، خلاقیت را در جامعه قربانی کرد، اگر فیلم «مادر قلب اتمی» به دین مسیحیت توهین کرده، پس چرا هیچ کدام از بزرگان این دین، نامه‌ای در اعتراض به آن ننوشته‌اند؟! دونِ شأن نمایندگان مجلس است که ندیده درباره فیلمی اظهارنظر کرده و واکنش نشان دهند. ای کاش در این کار عجله نکرده و پس از اقدام کارشناسانه و دیدن فیلم و شنیدن حرف صاحبان اثر و مسئولان مربوطه واکنش نشان می‌دادند.»
نظر شما چیه ؟


کد امنیتی *


نظرات شما بعد از تایید در سایت نشان داده می شود.
۱- در دیدگاه های خود از کلمات زشت یا رکیک استفاده نکنید!
۲- لینک و تبلیغ دیگر سایتها (هر لینکی) در دیدگاه ها، حذف میشود.
۳- لطفا در صورت امکان دیدگاهتان را در بخش مربوطه بنویسید.
۴- از گذاشتن مطالب نامربوط شبیه به جوک، طالع بینی و شعر در دیدگاه ها خودداری کنید.
5- سوالات شخصی از نویسنده یا کاربران فقط با رضایت خودشان پاسخ داده می شود.
در صورت رعایت نکردن موارد بالا حق این را داریم که دیدگاهتان را منتشر نکنیم!
دوستانی که با نام کاربری خود وارد سایت شدند نیازی به وارد کردن ایمیل در بخش نظرات ندارند
و باقی دوستان باید ایمیل خود را وارد کنند تا نظرشان ثبت شود.
برای ثبت نام در سایت از این لینک استفاده کنید.