“سلام بمبئی” عید فطر اکران خواهد شد

مدتی پیش از نوروز کار فیلمبرداری اولین پروژه مشترک میان ایران و هندوستان با نام «سلام بمبئی» آغاز شد. این پروژه که با مضمون زندگی یک دانشجوی ایرانی در هندوستان روایت می شود به واسطه حضور محمدرضا گلزار بازیگر خوش چهره ایرانی در کنار «دیا میرزا» بازیگر زن بالیوود در کانون توجه قرار گرفت…..

از آن سو حضور بنیامین بهادری خواننده پاپ ایرانی به همراه همسر دومش «شایلی» در «سلام بمبئی»  دیگر نکته ای بود که این پروژه مشترک را که با همکاری میان جواد نوروزبیگی از ایران و کمپانی موشن پیکچرز هند ساخته می شود حاشیه ساز کرد.

در کنار اینها حضور سرمایه گذارانی از صنف طلا و جواهر ایران به عنوان سرمایه گذار این پروژه و البته حضور امیدرضا کشتی‌آرای آقازاده رییس صنف طلا و جواهر کشور به عنوان سرمایه گذار اصلی بیش از پیش «سلام بمبئی» را خبرساز کرده است.

تولید کامل در بخش خصوصی

قربان محمدپور کارگردان «سلام بمبئی» که حدودا دو سالی درگیر فراهم آوردن شرایط ساخت این پروژه بود درباره حضور بخش خصوصی در این پروژه به شبکه خبری فرهنگ و هنر گفت: پروژه سنگینی را در دستور کار قرار دادیم بخصوص که بخشی از کار در بالیوود تولید می شد و همین هماهنگی میان عوامل ایرانی و دست اندرکاران هندی را دشوار می کرد. با این حال به صراحت به شما می گویم این اولین پروژه مشترکی است که کاملا در بخش خصوصی تولید می شود.

دو سال و دو ماه طول کشید

وی ادامه داد: از زمان استارت زدن دقیقا دو سال و دو ماه طول کشید تا توانستیم کار را کلید بزنیم. در این میان مدتی را به نگارش فیلمنامه گذراندیم، مدتی درگیر پیدا کردن شریک هندی بودیم، گرفتن پروانه ساخت از هر دو طرف ایران و هند نیز به اندازه کافی زمان بر بود. از آن طرف برای کار در هند هم نیاز به ویزای کار داشتیم که اینها چون اولین بار بود در ایران انجام می شد طبیعتا زمان بر بود.

محمدپور با اشاره به روند تولید کار اظهار داشت:

بخش عمده فیلمبرداری که مربوط به هندوستان بود قبل از نوروز فیلمبرداری شد و بخش باقیمانده که مربوط به ایران است ظرف روزهای جاری گرفته می شود.

فیلم در عید فطر اکران می شود

یکی از مسائل پروژه های مشترک در ایران عدم اکران در کشور مهمان است. پیش از این آثاری مانند «یک روز دیگر» حسن فتحی و «۷ و ۵ دقیقه صبح» محمدمهدی عسکرپور را هم داشتیم که هر دو در فرانسه تولید شدند با این حال هیچ کدام حتی در داخل ایران هم اکران نشدند و کسی هم نپرسید سرمایه تولید این فیلمها چگونه بازگردانده شده است! عین این وضعیت برای فیلم «بلک نویز» بهروز افخمی که در کانادا تولید شد هم وجود دارد.

سوال ما از کارگردان «سلام بمبئی» هم در همین باره است. چه ضمانتی وجود دارد برای اکران عمومی «سلام بمبئی»  در کشور هندوستان. محمدپور در این باره به شبکه خبری فرهنگ و هنر گفت:

قرارداد اکران داخلمان که با شرکت فیلمیران بسته شده است و فیلم در عیدفطر روی پرده خواهد رفت.

پخش سراسری در هند توسط موشن پیکچرز

محمدپور ادامه داد: البته که شرکت شریک تولید یعنی موشن پیکچرز برای اکران فیلم در هندوستان برنامه ریزی ویژه ای دارد بخصوص که فیلم بازیگر هندی سرشناس هم دارد که باعث می شود در آن کشور هم به خوبی دیده شود.

این کارگردان که پیشتر سابقه تولید آثاری تجاری نظیر «آنچه مردان درباره زنان نمی دانند» را داشته است درباره بازخوردش نسبت به اکران «سلام بمبئی» بیان داشت: فیلم اله مانهای جلب مخاطب را دارد. یک داستان عاشقانه زیبا در فیلم روایت می شود که البته تلخ نیست اما وجه واقع گرایانه خود را هم دارد و فکر می کنم علاوه بر ایران در هند هم مورد توجه قرار گیرد.

امیدوار به اکران «سلام بمبئی» در هندوستان

اگر آنچه این کارگردان سینما گفته است صحت یابد یعنی «سلام بمبئی» فقط در هندوستان به صورت سراسری پخش شود آن گاه می توان گفت خرج سرمایه چند میلیاردی و این همه خبرسازی که برای تولید این پروژه مشترک صورت گرفته به بار نشسته است.

یادمان نرود پیدا کردن شریک تولید حتی در هالیوود بدون اینکه محصول در سینماهای کشور مقصد روی پرده برود هیچ فایده ای ندارد جز خروج ارز از کشور! پس اگر بناست تولید محصول مشترک را در دستور کار قرار دهیم از همان پیش تولید باید به دنبال پخش کننده خارجی باشیم.
3 دیدگاه


 1. anahita
     anahita - ۹۵/۰۱/۱۷

  خیلى ممنون :-BD

 2.    Sepid_2 - ۹۵/۰۱/۱۷

  مرسی مژی دستت درد نکنه عالی بود

 3.    Atiyeh - ۹۵/۰۱/۱۸

  ایشالا که هم ایران هم هند عالی دیده بشه…تشکر… \M/


نظر شما چیه ؟


کد امنیتی *


نظرات شما بعد از تایید در سایت نشان داده می شود.
۱- در دیدگاه های خود از کلمات زشت یا رکیک استفاده نکنید!
۲- لینک و تبلیغ دیگر سایتها (هر لینکی) در دیدگاه ها، حذف میشود.
۳- لطفا در صورت امکان دیدگاهتان را در بخش مربوطه بنویسید.
۴- از گذاشتن مطالب نامربوط شبیه به جوک، طالع بینی و شعر در دیدگاه ها خودداری کنید.
5- سوالات شخصی از نویسنده یا کاربران فقط با رضایت خودشان پاسخ داده می شود.
در صورت رعایت نکردن موارد بالا حق این را داریم که دیدگاهتان را منتشر نکنیم!
دوستانی که با نام کاربری خود وارد سایت شدند نیازی به وارد کردن ایمیل در بخش نظرات ندارند
و باقی دوستان باید ایمیل خود را وارد کنند تا نظرشان ثبت شود.
برای ثبت نام در سایت از این لینک استفاده کنید.