«ساخت ایران ۲» بدون لطیفی و گلزار!

روزنامه هفت صبح: یک سال و نیم بعد از توزیع آخرین قسمت «ساخت ایران»، تهیه کنندگان این مجموعه تصمیم به ساخت فصل دوم آن گرفته اند. در حالی که قرار است این فصل از دی ماه جلوی دوربین برود اما هنوز حضور لطیفی، گلزار و حیایی در آن قطعی نیست. منصور سهراب پور، یکی از تهیه کنندگان ساخت ایران، درباره حال و هوای آن توضیح می دهد.

یک سال و نیم بعد از پایان توزیع سریال پرحاشیه «ساخت ایران»، تهیه کنندگان آن تصمیم گرفته اندساخت فصل دوم آن را شروع کنند. این در حالی است که یکی از تهیه کنندگان این مجموعه، سال گذشته در یکی از گفتگوهایش اعلام کرده بود که با تولید «ساخت ایران» به دلیل کپی های غیرمجاز متعدد، یک میلیارد و 200 میلیون تومان متضرر شده اند و برای همین اصلا قصد ندارد به این زودی ها سراغ ساخت فصل دوم آن بروند. تا اینکه نهایتا روز گذشته، امیر پروین حسینی، یکی دیگر از تهیه کنندگان مجموعه، درباره شروع تولید فصل دوم آن به تسنیم خبر داد و گفت که احتمالا از اواسط اسفند، اولین قسمت از فصل دوم به بازار می آید. هفت صبح در گفتگو با منصور سهراب پور، ابعاد مختلف فصل دوم این مجموعه را بررسی می کند.

تغییر نویسنده ها در فصل دوم

خشایار الوند، نویسنده بخش اول «ساخت ایران» که از میانه سریال، به دلیل برخی حواشی همکاریش را با گروه قطع کرده بود، مرداد سال گذشته در مصاحبه ای اعلام کرد که مشکلاتش با تهیه کنندگان این مجموعه حل شده و قرار است فصل دوم آن را هم بنویسد. باز شدن مجدد پرونده «ساخت ایران» اما با اوج کاری این نویسنده همراه شده.

او در حال حاضر دو پروژه «شوخی کردم» و «پایتخت 3» را در دست دارد و آنطور که خودش به هفت صبح می گوید، زمانی برای نگارش «ساخت ایران 2» ندارد. این مسئله را با سهراب پور در میان می گذاریم. می گوید: «طرح فصل دوم را خود خشایار الوند نوشته و الان رضا مقصودی دارد فیلمنامه آن را جلو می برد. البته در مراحل مختلف، به تدریج فیلمنامه نویسان دیگری هم به کار اضافه می شوند.»

لطیفی کارگردانی می کند؟

محمد حسین لطیفی، کارگردان فصل اول «ساخت ایران» که همین چند ماه پیش در گفتگو با هفت صبح از شرایط موجود سر تولید آن گلایه کرده بود، حالا به گفته امیر پروین حسینی به تسنیم، یکی از گزینه های کارگجردانی فصل دوم خود لطیفی است. با اینحال منصور سهراب پور، ترجیح می دهد راجع به این مسئله اظهارنظری نکند: «تا الان برای کارگردانی فصل دوم، سه تا گزینه در نظر گرفته ایم اما هنوز به نتیجه ای نرسیده ایم. هر کدام از این کارگردان ها شخصیت های مهمی هستند که نمی توانیم از آنها اسم ببریم چون اگر یک زمانی همکاری مان با آنها قطعی نشود، از اینکه اسمشان را رسانه ای کرده ایم ناراحتی به وجود می آید. ظرف 10 روز آینده کارگردان کار هم معلوم می شود.»

 مسئله ای به نام گلزار
یکی از مشکلات اصلی فصل اول «ساخت»، به حضور محمدرضا گلزار برمی گشت. الوند در چند مصاحبه اشاره کرده بود که کاراکتر محمدرضا گلزار گنجایش اضافه کردن داستان بیشتری نداشته و دلیل عمده جدایی او از سریال، جدای از مشکلش برای حضور در لبنان، این مسئله بوده. خود محمد حسین لطیفی هم در گفتگو با هفت صبح توضیح داده بود که این نقش، نیازی به سوپراستار نداشته. بعد از قطعی شدن ساخت فصل دوم، الوند، چند ماه پیش در شروع همکاری مجددش با این گروه، اعلام کرده بود که در فصل جدید، خبری از امین حیایی و محمدرضا گلزار نیست. با اینحال سهراب پور می گوید: «الان در مراحل تصمیم گیری هستیم. هنوز نمی توانیم با قطعیت راجع به بازیگران فصل جدید حرف بزنیم.»

او درباره اینکه آیا بازیگرانتس ری قبل را به همکاری دعوت می کنند یا می خواهند از اول تیم جدیدی گردآوری کنند، می گوید: «فعلا نمی توانم چیزی بگویم. اگر 10 روز دیگر راجع به کلیات خبر صحبت می کردیم راحت تر می توانستیم راجع به عوامل اظهارنظر کنم. اجازه دهید زمانی که تیم کاملا چیده شد و قطعیت پیدا کرد در این باره توضیح دهم.»

جایگزینی بازیگران جدید؟

به هر حال از آنجایی که الوند به عنوان نویسنده طرح سریال، صراحتا اعلام کرده بود که گلزار و حیایی در فصل دوم حضور ندارند و کار با بهنام تشکر و چند بازیگر دیگر پیش می رود، اینطور به نظر می رسد که این مسئله تا حدی قطعیت دااشته باشد چون بالاخره الوند طرح را نوشته و قطعا آن زمان می دانسته که در فصل دوم قرار است قصه به چه سمتی برود. سهراب پور می گوید: «متن نوشته شده قابلیت این را دارد که هر کسی بتواند وارد آن شود و در آ« بازی کند. اینطور نیست که فقط امین حیایی یا گلزار بتوانند بازی کنند.»

فصل دوم بی ارتباط به پایان فصل اول

در انتهای فصل اول «ساخت ایران»، بخشی به نام «آنچه در فصل آینده خواهید دید» وجود داشت و تا حدی برای مخاطبان روشن می کرد که در ادامه، قصه سریال به چه سمت و سویی می رود. بنابراین در صورتی که قرار باشد بازیگران تغییر کنند، فضای کار با آنچه در آن قسمت نمایش داده شد، در تناقض قرار می گیرد.
سهراب پور در توضیح این مسئله می گوید: «متن جدیدمان خیلی متفاوت از این موضوعات است و بدون ارتباط با پایان فصل اول پیش خواهد رفت.»
پس با این اوصاف فصل دوم هیچ پایبندی به بخش «آنچه در ادامه خواهیددید» فصل اول نخواهد داشت. او توضیح می دهد: «من که نمی توانم الان کل قصه را لو بدهم. فقط می توانم بگویم ما ترفندی به کار بردیم و یک جور نوآوری انجام داده ایم. اینطور نیست که حالا چون در سکانس پایانی یک حرفی را زدیم، الان بخواهیم دقیقا از ادامه آن شروع کنیم. ممکن است بخواهیم چیزی را که به عنوان آنچه در ادامه خواهید دید در فصل اول آوردیم، در وسط داستان فصل دوم استفاده کنیم یا تصمیم بگیریم اتفاق جدیدی برای آن پیش بیاوریم.»

وفاداری به داستان اصلی

با توجه به توضیحات تهیه کننده درباره بی ارتباط بودن فصل دوم با پایان فصل اول، اینطور به نظر می رسد که «ساخت ایران 2» هم ممکن است بخواهد طبق رویه «قلب یخی 3» پیش برود. یعنی همانطور که سید کمال طباطبایی، فصل سوم «قلب یخی» را با بازیگران و قصه ای کاملا جدید پیش برد، تهیه کنندگجان «ساخت ایران» هم فقط به اسمی از آن بسنده کنند. سهراب پور اما این مسئله را کاملا رد می کند: «نه اینطور نیست. ما یک تغییراتی در تیم بازیگری مان خواهیم داشت اما تفاوت ها به نحوی نیست که بخواهد ما را در فضای دیگری قرار دهد. «ساخت ایران 2»، پدیده ای کاملا مستقل از بافت و فضای فصل قبلی نیست. تقریبا می شود گفت که به فصل اول وفاداریم و رنگ و بوی فصل اول، در فصل دوم هم دیده می شود.»
55 دیدگاه


 1.    liliuom - 13/12/10

  age alvand nevisande hast behtar ke golzar nabashe….. akhe kojaye donya nevisande too kare entekhab bazigar dekhalat mikone .motmaenan jenabe Golzar entekhab behtar baraye bazi too filmhaye dige daran.

  •     - 13/12/10

   ناراحت نباشیدعزیزانم…. من مطمئنم بعداین همه پروژه هایی که صحبتش میشه وبعدخبرمیادکه محمدرضاحضورنداره….بهترین پروژه واسش پیش میادانشاالله….پس امیدوارباشیم بعداین خبرها بالاخره یه فیلم بهترازهمه اینهاروبازی میکنی! :)

 2.     - 13/12/10

  شما بخوا يدم اقاي گلزار بازي نمي كنن !!!

  •     - 13/12/10

   چـــــی میگـــی؟؟؟؟!!!! نیکاعصبانی میشود! :-D

 3.    sepide - 13/12/10

  vase man az avalesh qabele pishbini bod ke dar serie 2 jenabe golzar hozor nakhan dasht be har sorat man omidvaram super stare azizamo be zodie zod dar porojei fakher bebinam makhsosan dar borje milad va ejrae concert hamchenin parde noqrei bitabane montazere hozore ishon ast

  •     - 13/12/10

   الهی که همینجور بشه سپیده عزیــــــــــــز…. :)

 4. Elahe
     Elahe - 13/12/10

  واقعا حیف رضا نیست به خاطر کسایی و تو فیلم کسایی بازی کنه که قدرشو نمیدونن…نمیخوام دعوا کنم ولی چرا انقد حالت تهاجمی دارن آخه؟ :-??
  مرسی رزی :)

  •     - 13/12/10

   حسووووووودن………….. :-| خداکمکشون کنه!

 5.     - 13/12/10

  انشالله سوپراستار عزیزمون رو تو پروژه های خیییییییلی بهتر میبینیم
  مرسی رزی جون واسه خبر

  •     - 13/12/10

   انشاالله…. :)

 6.     - 13/12/10

  واقعا موافقم باهات لیلیوم، کجای دنیا یه نویسنده تو کار تهیه کننده دخالت میکنه، بازیگرا رو یکی دیگه باید انتخاب کنه نه این الوند،تاسف انگیزه ک نوشته مسئله ای ب نام گلزار،از کی تا حالا حضور یه سوپراستار تو یه سریال مسئله تلقی میشه البته از اون جایی ک اینجا با همه جای دنیا فرق داره واسه همین ب جای اینکه عوامل یه فیلم در به در دنبال حضور سوپراستاری مث رضاگلزار تو فیلمشون باشن،میان خودشون واسه سوپراستار میگیرن،این دیگه نوبره والا، البته چیزی که زیاده فیلنامه این نشد ایشالا یه فیلم عالی دیگه بهش پیشنهاد میشه

  •     - 13/12/10

   واقعا!!!
   یعنی واقعا خبر نداره که آقای گلزار “حل المسائل” هستن؟؟؟
   باید بهش یاد آوری بشه!!!

   •     - 13/12/10

    گل گفتی :-D

  •     - 13/12/10

   کجای دنیا :\

  •    دانيال دماري - 15/06/21

   شهرزاد خانوم مشکله اینا بی پولیه پول ندارن بازیگر سوپر استار مثه گلزارو بیارن میرن بازیگر دره پید میارن درسته؟

 7.     - 13/12/10

  نگران نباش عزیزم،این یادآوری وقتی بهشون میشه که بدون حضوررضا گلزار فیلمشون شکست بخوره که میخوره ;) :-D اونوقته که حرفای طلبکارانه ی امروزشونو پس خواهند گرفت

  •     - 13/12/10

   دقیقا ;)
   نگران نیستم مطمئنم همین طور هم میشه
   البته اگه روشون بشه حرفشونو پس بگیرن

 8.    تکتا - 13/12/10

  اه اه اه.چقدر کوته فکرن.رزیتای عزیزم اگر به خاطر تو نبود که گفتی دختر خوبی باشم و دعوا نکنم الان همچین جنگ جهانی سوم به پا میکردم.آخه اصلا فیلمی که توش کارگردان عوض بشه و دو شخصیت اساسی هم توش نباشه ارزش دیدن داره؟نمیخوام تونهین بکنم ولی من نمیدونم الوند با رضا چه مشکلی داره؟آخه تو چه دانی که گلزار چیست؟بشین واسه خودت صبح تا شب فیلم نامه بنویس کیه که بیاد فیلماتو ببینه؟آره آناناس اگر منتظر فروشی.راستی یه هفته گذشته ها ای میلانی نمیخواد بگه بالاخره چی شد؟به قرآن دیگه اعصاب ندارم هااااااااا.میرم میزنم همه شونو شتک میکنم.اهههههههههههههههه

  •     - 13/12/10

   :)) عزیزممم….هنوزکه واسه آتش بس خبری نشده…. نمیدونم جدیدا مدشده تز های جدیدمیدن کارگردانهاونویسنده!!!!! :-|

 9.    mahbube - 13/12/10

  OMran k dg kasii sakhte Iran bebinee bedone hozore SUPER STAR …

 10.    ... - 13/12/10

  دوست عزیز متوجه شدین چی گفتم؟؟ من تازه امروز صبح ایمیلتون رو دیدم .. اگه برخوردی شد واقعا شرمنده چون تازه ایمیل رو دیدم

  • editor4
      editor4 - 13/12/10

   منم واقعا از این برخوردهای تند شما متاسف شدم.به هر حال خوشحالیم سوءتفاهما رفع شد و امیدوارم راوی دروغگو به سزای عملش برسه :)

 11.     - 13/12/10

  ممنونمممممممم رزی خانم فعااال :)
  ایشالااا تو فیلم های خیلی بهتر و با ارزش تری بازی کنن :) ما که اییییییین همه صبر کردیم ، اینم روش :-D

  •     - 13/12/10

   :* واقعا بعداین همه صبر بالاخره معجزه ای میشه :-D

   •     - 13/12/10

    خوب ما هم این همه صبر کردیم واسه همون بهترینه دیگه :)

   •     - 13/12/10

    واقعاااا :))
    چی قراره بشه بعد ایییییییییییین همه صبر ، خدا داند :-D

 12.    لیلیوم - 13/12/10

  این دیگه خیلی عجیبه !!!! هیچ کس جای خودش نیست !!!! کارگردان تو کار نویسنده دخالت می کنه(آتش بس)نویسنده تو کار کارگردان (ساخن ایران) اینجور پیش بره فکر کنم برایه هر فیلمی یه نویسنده و کارگردان کافیه خودشون می نویسن خودشون بازی می کنن،خودشون هم تهیه کننده می شن.(حیف که الوند نیست نظر بچه ها رو بخونه)
  مطمئنم سوپراستارمون تو یه فیلم بهتر بازی می کنه انشاالله.

 13.     - 13/12/10

  والا من با هنگامه موافقم اصلا برا ي سوپراستار خوبم نيست زياد تو سريال بازي كنه من نمي گم لازمه سوپراستاري فيلم سينمايي بس ولي در هر
  صورت سريالاي ما متاسفانه فاقد بار فرهنگين و اصلنم فيلم نامه قوي ندارن چون مثلا يكي مثل الوند نوشتتشون ..اخرشم كه اب مي ريزين توش كه تموم شه :/
  بعد ي سوپراستار اگه مثل بازيگراي تلوزيون بخواد هر روز شب ديده شه تكرار ي مي شه اين فقط البته نظر منه
  بعد تازه رضا بازي كنه بعد الوند بي سواد ،،،، بياد بگه فلان چنان…. بهد اون عوامل بي خود ساخت ايرانم كلي پشتش ص بزارن!
  تازه از كشورم خارج شه :/ :((

 14.     - 13/12/10

  اصلا اينا چه كاريه نه ساخت ايران ٢ نه اتش بس ٢ … بابا خودمون پست گروگان گيريو فيلم نامش مي كنيم مي سازيمش :)) اووووف انقدر فروش كنه!!!

  • editor4
      editor4 - 13/12/10

   تو ساخت ایران که معلومه بازی نمی کنن.اما اتش بس حیف شد.اما بازم پروژه های دیگه ای دارن.یکیش کنسرت که خبرش اومد.و…. که به موقع اعلام میکنن.

  •     - 13/12/10

   واقعاااا….منم پایه اتم…. :-D

 15.    behnaz - 13/12/10

  ای بابا چقدر ضد حال میزنن :( :(( :(( خدا کنه [-O< [-O< رضا جونم :* :-X باشه اگر رضا جونم :* :-X وامین حیایی نباشن اصلا با حال نیست [-( انشاءالله که بازی کنه [-O< با صبر کرد ودید :-?? :-??
  ممنون رزیتا جون از اطلاع رسانی ات ;)

 16. bahareh
     bahareh - 13/12/10

  واقعاایناچه فکری کردن. X( متاسفم براشون.بابا به رضا نمیخورن اینا.رضا بهترینه.بهترینها رو هم انتخاب میکنه. :)

 17. site editor
     site editor - 13/12/10

  مهم نیست… O:) ایشالا کارای خیلی خیلی بهتر… [-O<
  مرسی رزی… :-BD

  •     - 13/12/10

   انشاالله عطی…. :)

 18.    pariya - 13/12/10

  مرسی رزیتا جون
  من اتش بس رو دوست دارم کاش اون بشه

  •     - 13/12/10

   پریا جون انشالله هر چی که به نفع آقای گلزار باشه همون بشه اینجوری ما هم خیالمون راحت تره :)

  •     - 13/12/10

   ;)

 19. editor4
     editor4 - 13/12/10

  شما گفتین نامعتبره.ما هم گفتیم بررسی می کنیم.نگفتیم بر نمی داریم.هیچ کس اینو نگفت.متاسفانه انقدر حرفهای نامطمئن می شنویم که نمی تونیم همه چیزو قبول کنیم.اینجا وب مرجع هست اگه خواستین بپرسین.خیلی وقتها می شه ما بعنوان یه خبر یا انعکاس اون ،چیزی رو رو وبلاگ پست می کنیم.اماانقدر شجاعت داریم که اگر پیگیری کردیم نتیجشو می نویسیم.اما دلیلی نداره خبری رو حذف کنیم.من خودم موضوع رو تو همون پست توضیح دادم.انقدر شجاعت داشتم که پوزش هم خواستم.اما باز هم کامنت میومد.این برخورد تند نیست؟به هر حال اعضا این وبلاگ همیشه با همه مودبانه برخورد کردن.و با وجود اینکه اون خبر هم تایید نشده و یه خبر انعکاسی بود به احترام شما حذف شد.ممنون که سر می زنید.دوست داشتین آدرس وب،اینستاگرام و فیس برامون بذارین سر می زنیم

 20.    درین - 13/12/11

  یه سوال فنی داشتم.چجوری سریالی به کارگردانی لطیفی و بازی گلزار اسمش بوده ساخت ایران.بعد قسمت دومش رو میخوان بسازن نه بازیگرهمونه نه کارگردان و نه حتی نویسنده؟!!!! :-?

  •     - 13/12/11

   درین جون موضوع عجیبی نیست عادیه!!!!!!!
   همون جوری که همین کار رو روی قلب یخی انجام دادن و اسمش شد قلب یخی 3 ولی کارگردان و بازیگرا عوض شدن

   •     - 13/12/11

    دقیقا!
    البته یه بحث پیش میاداینکه….قلب یخی موضوع کاملاتغییرکرد….اما آتش بس مثلاقرارادامه زندگی یوسف وسایه باشه….وساخت ایران ادامه همون کار!
    برای همین وقتی ایناروحذف میکنن واستفاده نمیکنن کمی واقعا هم عجیب میشه! :-L

    •     - 13/12/11

     دقیقا
     البته بماند که هنوز تکلیفشون با خودشون هم مشخص نیست،یه بار میگن ادامه همونه یه بار میگن نیست و دلیلی نداره ادامه سری قبل باشه!!!

   • site editor
       site editor - 13/12/11

    خب خنک شده بودش که قلب یخی 3… ساخت ایران 2ام همونجوری میشه به نظر… :-?

 21.    درین - 13/12/11

  اون جشن که تو پست بعدیه جشن چی بوده؟آقای گلزار توش چی گفتن؟کسی نرفته بود؟

 22.    pariya - 13/12/12

  ایشالا پگاه جان

 23.    مهتاب - 13/12/13

  وای از لطیفی هاااااا
  وای ازمیلانی هاااااااا

 24.    بیتا گلی - 15/05/25

  واییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 25.    بیتا گلی - 15/05/25

  دیگه نگووووووووووووووووووووووووووو
  O=>

 26.    کیانا - 15/07/03

  مطمعنم هیچ دختری وقتی میبینه که گلزارتوی این فصل بازی نمیکنه هصلا دوست نداره این فیلمو ببینه
  عمرا اگه این فصل مثل فصل قبل شه اینا هنوز نمیدونن که نود درصد فروش فصل قبلشون به خاطر گلزار بوده
  واقعا اینا چه فکری کردن؟

 27.    مجيد - 15/10/19

  هر کاری که میکنید
  حتما امین حیایی و محمد رضا گل زار رو بازی بدید
  در فصل دوم
  همه بینندگان ب خاطر این دو بازیگر منتظر فصل دوم ساخت ایران هستیم

 28.    مهرداد - 16/02/24

  آخه بدون گلزار و حیایی هم مگه میشه؟!!!
  خوب شما که این دو را از فیلم حذف کردید(معذرت میخوام)خیلی بیجا کردید که اسم فیلمو ساخت ایران ۲ گذاشتید.اصلا با حذف این دو شخصیت ساختار کلی فیلم عوض میشه


نظر شما چیه ؟


کد امنیتی *


نظرات شما بعد از تایید در سایت نشان داده می شود.
۱- در دیدگاه های خود از کلمات زشت یا رکیک استفاده نکنید!
۲- لینک و تبلیغ دیگر سایتها (هر لینکی) در دیدگاه ها، حذف میشود.
۳- لطفا در صورت امکان دیدگاهتان را در بخش مربوطه بنویسید.
۴- از گذاشتن مطالب نامربوط شبیه به جوک، طالع بینی و شعر در دیدگاه ها خودداری کنید.
5- سوالات شخصی از نویسنده یا کاربران فقط با رضایت خودشان پاسخ داده می شود.
در صورت رعایت نکردن موارد بالا حق این را داریم که دیدگاهتان را منتشر نکنیم!
دوستانی که با نام کاربری خود وارد سایت شدند نیازی به وارد کردن ایمیل در بخش نظرات ندارند
و باقی دوستان باید ایمیل خود را وارد کنند تا نظرشان ثبت شود.
برای ثبت نام در سایت از این لینک استفاده کنید.