خشکسالی و دروغ جزو ۱۱ فیلم اولی پذیرفته شده در جشنواره

گزارشی از گذاشتن فیلتر برای حضور کارگردان فیلم‌اولی‌ها در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر

فاطمه رنج اندیش- خبرنگار :

امسال کارگردانان فیلم اولی برای دریافت پروانه ساخت نخستین فیلم‌های سینمایی خود مسیر دشوارتری را پشت‌سر گذاشتند تا بتوانند فرم حضور در جشنواره فیلم فجر را پر کنند. بعد از انتشار خبری مبنی بر اینکه شورای صدور پروانه ساخت برای ارزیابی طرح افرادی که قصد دارند وارد عرصه کارگردانی سینما شوند، امتیاز‌هایی را در نظر گرفته است،اهالی سینما واکنش‌های مثبت و منفی نسبت به‌این موضوع نشان دادند. براساس این خبر افرادی می‌توانستند نخستین تجربه کارگردانی خود را بر روی پرده نقره‌ای به نمایش بگذارند که حداقل ۵۱ امتیاز از مجموع امتیازهای جدول ارائه‌شده ازسوی شورای صدور پروانه ساخت را دریافت کنند. بر مبنای این رده‌بندی، نمونه کار: ۵۰ امتیاز، تحصیلات: ۱۰ امتیاز، دستیاری کارگردان: ۱۵ امتیاز، جوایز و جشنواره‌ها: ۱۰ امتیاز، فعالیت‌های فرهنگی، هنری و سینمایی: ۱۵ امتیاز داشتند.

منتقدان به قوانین شورای صنفی ساخت معتقد هستند که در این‌گونه معیارسنجی حق دستیاران کارگردانان که سال‌ها در سینما تجربه اندوخته‌اند، ضایع خواهد شد. ضمن اینکه به‌اعتقاد آن‌ها دولت نمی‌تواند به کسی بگوید فیلم بسازد یا نسازد. از نظر منتقدان این روش تئوریک بوده و به‌این ترتیب نمی‌توان استعداد فیلمسازانی که برای نخستین‌بار قدم دراین عرصه گذاشته‌اند را سنجید، چه‌بسا کارگردانانی که در نخستین تجربه خود اثر قابل‌توجهی تولید کرده‌اند و بدین‌ترتیب امکان بروز توانایی‌هایی خود را از دست می‌دهند؛ البته درمقابل عده‌ای عقیده داشتند براساس این رده‌بندی می‌توان از فعالیت کارگردان‌های صوری که به‌لطف دولت نهم و دهم و به پشتوانه جیب‌های پر از پولشان صاحب برند شدند و به وفور از امکانات دولتی استفاده کردند، جلوگیری کرد.

در هر صورت با وجود ایراد‌ها و موضع‌گیری‌هایی که به شیوه امتیاز‌دهی کارگردان فیلم‌اولی گرفته شد، هیچ‌گونه بازنگری دراین چارت انجام نشد. درنتیجه تنها فیلمسازانی که توانستند از فیلتر مورد نظر عبور کنند فرم حضور در سی‌و‌چهارمین جشنواره فیلم فجر را پر کرده و تحویل دبیرخانه جشنواره دادند؛ البته دراین زمینه پرسش‌هایی نظیر اینکه تکلیف فیلم‌های اولی که در سال‌های گذشته تولید شده‌اند و به‌دلایلی دراین دوره راهی جشنواره خواهند شد، چیست؟ مطرح است فیلم‌های اولی که فرم حضور در بخش هنر و تجربه را پر کرده‌اند، در فهرست فیلم‌های نگاه نو (فیلم‌های اول) هم قرار خواهند داشت؟ دراین زمینه گفته می‌شود که صادق موسوی، مشاور دبیر سی‌و‌چهارمین دوره از جشنواره فیلم فجر پاسخ به‌این پرسش‌ها را به زمان دیگری موکول کرده است.

این در حالی است که تاکنون آماری رسمی از فیلم‌های راه‌یافته به سی‌و‌چهارمین جشنواره فیلم فجر منتشر نشده است. ازاین‌رو برای تهیه این گزارش به آمار‌های غیررسمی منتشر شده در رسانه‌ها اتکا می‌کنیم. دبیر‌خانه جشنواره فیلم فجر فهرست نهایی فیلم‌های‌پذیرفته‌شده را در نیمه دی سال‌جاری منتشر خواهد کرد.

پدرام علیزاده «خشکسالی و دورغ» را با حضور محمدرضا گلزار، آیدا کیخایی، علی سرابی، پگاه آهنگرانی و خاطره اسدی جلو دوربین برده است. گفتنی است فیلمنامه «خشکسالی و دروغ» ازسوی محمد یعقوبی و براساس اقتباس از نمایشنامه‏ این نمایشنامه‌نویس است.

این در حالی‌است که به‌نظر می‌رسد علاوه‌براین ده‌ها فیلم دیگر که امکان حضور در جشنواره را نیافته‌اند باقی مانده است. حال آنکه آمار کلی ارائه‌شده ازسوی دبیر‌خانه جشنواره فجر نشان می‌دهد که تنها ۱۱ فیلم اولی امکان حضور در جشنواره را خواهند یافت.

 

پ.ن: به علت طولانی بودن مطلب فقط قسمت مربوط به محمدرضا گلزار در وب قرار گرفت.
1 دیدگاه


 1. Behnaz 4
     Behnaz 4 - ۹۴/۰۹/۲۶

  مرسییییی خانم فعال وب
  خوش خبر باشی همیشه
  انشاءالله که تو جشنوره اول بشه
  ممنون گلم


نظر شما چیه ؟


کد امنیتی *


نظرات شما بعد از تایید در سایت نشان داده می شود.
۱- در دیدگاه های خود از کلمات زشت یا رکیک استفاده نکنید!
۲- لینک و تبلیغ دیگر سایتها (هر لینکی) در دیدگاه ها، حذف میشود.
۳- لطفا در صورت امکان دیدگاهتان را در بخش مربوطه بنویسید.
۴- از گذاشتن مطالب نامربوط شبیه به جوک، طالع بینی و شعر در دیدگاه ها خودداری کنید.
5- سوالات شخصی از نویسنده یا کاربران فقط با رضایت خودشان پاسخ داده می شود.
در صورت رعایت نکردن موارد بالا حق این را داریم که دیدگاهتان را منتشر نکنیم!
دوستانی که با نام کاربری خود وارد سایت شدند نیازی به وارد کردن ایمیل در بخش نظرات ندارند
و باقی دوستان باید ایمیل خود را وارد کنند تا نظرشان ثبت شود.
برای ثبت نام در سایت از این لینک استفاده کنید.