“خشکسالی و دروغ”فیلم حذف شده از جشنواره، مشکلی برای اکران در سینماهای حوزه ندارد

سینماژورنال: مدتی پیش از آغاز جشنواره سی و چهارم فیلم فجر نام تعدادی از فیلمها از سوی برخی رسانه های اصولگرا به عنوان آثاری که ممیزی محتوایی مانع حضور آنها در جشنواره شده است مطرح شد.

به گزارش سینماژورنال از جمله این فیلمها “خشکسالی و دروغ” بود ساخته کارگردانی جوان به نام پدرام علیزاده که اقتباسی از نمایشی است به همین نام نوشته محمد یعقوبی.

در آن زمان این مسأله طرح شد که “خشکسالی و دروغ” مضمونی درباره خیانتهای زناشویی دارد و عدم پای‌بندی کاراکترهای داستان به بسیاری از روابط اخلاقی برآمده از شرع و عرف جامعه باعث شده است این فیلم در شمار آثاری قرار گیرد که هیأت انتخاب جشنواره تصمیم‌گیری درباره آن را به اداره نظارت ارشاد واگذار کند.

البته که در نهایت نیز همین ممیزی مانع حضور فیلم در جشنواره سی و چهارم شد و پس از آن بر سر دریافت پروانه نمایش فیلم نیز مشکلاتی پیش آمد و در نهایت با مقادیری ممیزی فیلم پروانه نمایش گرفت.

نظر مساعد حوزه نسبت به اکران فیلم

پدرام علیزاده کارگردان این فیلم در گفتگویی که اخیرا به بهانه وضعیت اکران این فیلم داشته از این گفته که این فیلم که زمانی به دلیل خیانت بار بودن مضمون نتوانسته بود به جشنواره راه یابد با یک دقیقه ممیزی پروانه نمایش گرفته و برای پخش به هدایت فیلم سپرده شده و البته سینماهای حوزه هنری هم فیلم را پخش خواهند کرد.

علیزاده به “ایسنا” گفته است:

حوزه هنری هم نظر مساعدی نسبت به فیلم دارد و تأیید کرده که فیلم، در سینماهای متعلق به حوزه نیز اکران داشته باشد.

آیا حوزه هنری تغییر رویه داده؟

ظر مساعد حوزه هنری نسبت به “خشکسالی و دروغ” و پخش آن در سینماهای حوزه هنری در شرایطی رخ خواهد داد که زمانی نه چندان دور و در ابتدای دهه نود حوزه هنری برخی از فیلمهای دارای مجوز نمایش از ارشاد را به دلیل خیانت بار بودن مضمون آنها توقیف کرده و آنها را در سینماهای خود نمایش نداد.

از جمله این فیلمها “زندگی خصوصی”، “من همسرش هستم”، “برف روی کاجها” و “پل چوبی” بودند که در فاصله زمانی نوروز ۹۱ تا شهریور ۹۲ اکران شدند در حالی که حوزه هنری آنها را در سینماهای خود روی پرده نبرد.

آیا این اتفاق نشان دهنده تغییر رویه مدیران حوزه هنری نسبت به فیلمهای با مضمون خیانت است؟ یا رفتار قبلی حوزه هنری جدا از مضمون آثار، ریشه در اتفاقاتی دیگر داشت و از جمله زورآزمایی در برابر رییس وقت سازمان سینمایی؟

باید صبر کرد و دید واکنش مدیران سینمایی حوزه هنری نسبت به اظهارنظر کارگردان “خشکسالی و دروغ” چیست؟

داستان دو مرد و دو زن

به گزارش سینماژورنال پدرام علیزاده کارگردان “خشکسالی و دروغ”پیشتر یک کمدی تجاری به نام “آخرین سرقت” را ساخته بود.

“خشکسالی و دروغ” از حضور بازیگرانی چون محمدرضا گلزار، پگاه آهنگرانی، علی سرابی و آیدا کیخایی سود می برد. این فیلم داستان یک زوج وکیل به نامهای “امید” و “آلا” را روایت می کند که با ورود همسر قبلی امید یعنی “میترا” زندگیشان دستخوش اتفاقات متعدد می شود. شخصیت چهارم فیلم “آرش” برادر “آلا” است که در دفتر حقوقی “امید” و “آلا” کار میکند.
نظر شما چیه ؟


کد امنیتی *


نظرات شما بعد از تایید در سایت نشان داده می شود.
۱- در دیدگاه های خود از کلمات زشت یا رکیک استفاده نکنید!
۲- لینک و تبلیغ دیگر سایتها (هر لینکی) در دیدگاه ها، حذف میشود.
۳- لطفا در صورت امکان دیدگاهتان را در بخش مربوطه بنویسید.
۴- از گذاشتن مطالب نامربوط شبیه به جوک، طالع بینی و شعر در دیدگاه ها خودداری کنید.
5- سوالات شخصی از نویسنده یا کاربران فقط با رضایت خودشان پاسخ داده می شود.
در صورت رعایت نکردن موارد بالا حق این را داریم که دیدگاهتان را منتشر نکنیم!
دوستانی که با نام کاربری خود وارد سایت شدند نیازی به وارد کردن ایمیل در بخش نظرات ندارند
و باقی دوستان باید ایمیل خود را وارد کنند تا نظرشان ثبت شود.
برای ثبت نام در سایت از این لینک استفاده کنید.