به‌ مخاطب حق انتخاب بدهیم

جمال ساداتیان: فروش بالای «سلام بمبئی» نوید خوبی است برای سینمای ایران و پاسخی است برای برخی که قائل به فرصت‌های طلایی و اوقات مرده در اکران هستند.

با این تفسیر که عیدنوروز، عید فطر و فصل تابستان اوقات خوب اکران محسوب می‌شوند و بقیه ایام سال را زمان خوبی برای نمایش عمومی فیلم‌ها نمی‌دانند، اما الان فیلمی روی پرده آمده که دست‌کم توانسته نظر بخشی از مردم را جلب کند و عامل زمان اکران هم تاثیری در فروش‌اش نداشته است. در حالی که به لحاظ تلقی سنتی‌ای که وجود دارد این فصل از سال موعد مناسبی برای اکران محسوب نمی‌شود.

نکته در این است که فیلم جذاب اگر با اطلاع‌رسانی مناسب همراه شود و سالن‌های زیادی در اختیار داشته باشد در هر فصل از سال می‌تواند با اقبال عمومی مواجه شود و اوقات فراغت مردم را پرکند. این را هم باید در نظر بگیریم که وقتی از مردم یاد می‌کنیم در واقع طیف‌ها و سلایق مختلف موجود را مورد اشاره قرار می‌دهیم. قرار هم نیست یک فیلم به‌کل سلایق موجود در کشور پاسخ مثبت بدهد.

در حال حاضر اگر فیلمی بتواند یک یا ۲ میلیون نفر تماشاگر را جذب سالن‌های سینما کند آن را اثری موفق می‌نامیم. با‌توجه به جمعیت ۸۰ میلیونی‌مان ۲ میلیون تماشاگر برای یک فیلم معادل ۲٫۵  درصد از کل کشور را شامل می‌شود که درصد بالایی هم نیست. از سوی دیگر رسیدن به این رقم هم قاعدتا نباید چندان دشوار باشد.

ما باید برای سلیقه‌های مختلف فیلم تولید کنیم و فیلم پرفروش الزاما با سلیقه شخصی من یا شما منطبق نیست ولی به هرحال وقتی اقبالی به آن صورت می‌گیرد می‌توان گفت عده‌ای از مردم با آن ارتباط برقرار کرده‌اند. ممکن است در فیلمی فقط معیارهای گیشه لحاظ شده باشد و جز جذابیت‌های ظاهری هیچ نکته یا حرفی در آن به‌چشم نخورد. سلیقه شخصی من به عنوان تهیه‌کننده این است که در کنار جذب مخاطب، به دغدغه‌های اجتماعی هم بها بدهم؛

اینکه هدف صرفا گیشه نباشد و فیلمی تولید کنم که حرفی هم برای گفتن داشته باشد. با این همه صرف تولید فیلم‌های سرگرم‌ کننده و جذاب را هم نمی‌شود انکار کرد. باید اجازه بدهیم سینما مسیر طبیعی‌اش را طی کند و برای صاحبان تمام سلایق در کشور فیلم ساخته شود.

reza golzar - hello mumbai
نظر شما چیه ؟


کد امنیتی *


نظرات شما بعد از تایید در سایت نشان داده می شود.
۱- در دیدگاه های خود از کلمات زشت یا رکیک استفاده نکنید!
۲- لینک و تبلیغ دیگر سایتها (هر لینکی) در دیدگاه ها، حذف میشود.
۳- لطفا در صورت امکان دیدگاهتان را در بخش مربوطه بنویسید.
۴- از گذاشتن مطالب نامربوط شبیه به جوک، طالع بینی و شعر در دیدگاه ها خودداری کنید.
5- سوالات شخصی از نویسنده یا کاربران فقط با رضایت خودشان پاسخ داده می شود.
در صورت رعایت نکردن موارد بالا حق این را داریم که دیدگاهتان را منتشر نکنیم!
دوستانی که با نام کاربری خود وارد سایت شدند نیازی به وارد کردن ایمیل در بخش نظرات ندارند
و باقی دوستان باید ایمیل خود را وارد کنند تا نظرشان ثبت شود.
برای ثبت نام در سایت از این لینک استفاده کنید.