از مجیدی تا گلزار؛ حمایت سینماگران ایرانی از نرگس کلباسی

هر چند که چهره‌های بسیاری همچون مجید مجیدی و محمدرضا گلزار برای کمک به نرگس کلباسی پیش‌قدم شده‌اند، اما به نظر می‌رسد کمک چهره‌های چون رضا میرکریمی و اصغر فرهادی که از شهرت و اعتبار بین‌المللی برخوردار هستند و حمایتشان از این زن ایرانی می‌تواند بیش از پیش برای رهایی او از مرگ مثمر ثمر واقع شود.

نرگس کلباسی اشتری نام دختری ایرانی است که این روزها تبدیل به یکی از اصلی‌ترین سوژه‌های شبکه‌های مجازی شده است. دختری که در کودکی پدر و مادر خود را از دست داد و تحمل همین ضایعه بزرگ او را ترغیب کرد تا برای حمایت از کودکان بی‌سرپرست و معلول راهی رایاگادا هند شود و برای این کودکان سرپناهی بسازد. اما تنها چند سال پس از ورود به هندوستان وقوع یک اتفاق باعث تغییر مسیر زندگی این دختر شد. حادثه‌ای که پای نرگس را به پرونده یک قتل غیرعمد باز کرد تا مادر ترزای سرزمین جادویی کودکان معلول هندی، متهم به قتل یکی از کودکانی شود که تحت سرپرستی موسسه خیریه «پریشان» که او مسئولیتش را برعهده دارد، قرار داشته است.

 پاپوش و یک پرونده مبهم
با مرور ماجرای نرگس کلباسی و اتهامات وارده بر او که به نظر می‌رسد بیشتر نوعی پاپوش‌سازی برای او بوده است. این مسئله باعث اعتراض بسیاری از کاربران فضای مجازی شد و کار تا آنجا پیش رفت که این ماجرا به میان شخصیت‌های رده بالای کشوری و هنرمندان نیز کشیده شد تا همه برای آزادی این دختر ایرانی دست به کار شوند.
اما در روزهلای گذشته حجت‌اسلام محمدرضا زائری با نگارش نامه‌ای از محمدرضا گلزار بازیگر کشورمان که این روزها فیلم سینمایی سلام بمبئی اولین محصول مشترک سینمای ایران و هند را روی پرده دارد، خواست تا به واسطه حضور در این پروژه مشترک سینمایی برای رسیدگی منصفانه و عادلانه به پرونده نرگس کلباسی پادرمیانی کند.

بی پناهی در غربت
زائری در نامه خود با اشاره به اینکه تا چند ماه قبل نرگس کلباسی را نمی‌شناخته ولی به واسطه اخباری که در رسانه‌ها خوانده از چند و چون اتفاقات پیش آمده برای او مطلع شده است، نوشت: «امروز شنیدم که تلاش برخی فعالان اجتماعی ایرانی و همشهریان نیکوکار اصفهانی‌اش به جایی نرسیده و حتى پیگیری بعضی از بزرگان و علما نیز هنوز نتیجه‌ای نداده و ظاهرا فرصت چندانی هم برای نجات او باقی نمانده است. من طبعا از جزئیات پرونده و مسائل کاری او اطلاعی ندارم ولی آنچه جدا از احترام شخصی من نسبت به خدمت اجتماعی و خیرخواهانه و انسانی او باعث می‌شود به این موضوع توجه کنم وضعیت فعلی این شهروند ایرانی است. «بی پناه بودن و بیکسی در غربت» چیزی است که برای هر انسانی دردآور و تأثر برانگیز است. اکنون این زن جوان و بی‌پناه در معرض نابودی قرار گرفته و کسی هم نمی‌تواند برای او کاری بکند. شاید اگر به آقای محمدرضا گلزار دسترسی داشتم از او می‌خواستم با چند نفر از هنرمندان راه بیافتند و همین الان به هندوستان بروند و هنرمندان هندی را هم برای نحات این بانوی بی‌پناه با خود همداستان کنند ولی اکنون تنها کاری که از من بر می‌آید دعاست و البته نذری هم برای نجات او کرده‌ام.»
کمپینی با حضور گلزار
چند روز پس از انتشار این نامه سازندگان فیلم سینمایی «سلام بمبئی» تصمیم گرفتند تا در حمایت از نرگس کلباسی کمپینی با حضور محمدرضا گلزار و دیامیرزا زوج ایرانی و هندی این فیلم سینمایی تشکیل دهند. این کمپین از چهارشنبه هفته گذشته و همزمان با ورود دیامیرزا بازیگر هندی سلام بمبئی به ایران کار خود را آغاز کرده و بنابر گفته جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده سلام بمبئی، این کمپین به درخواست مردم و با همکاری سینماگران ایجاد شده است و قرار است با استفاده از حضور بازیگران هندی در ایران، خواسته اعضای این کمپین برای رفع اتهام از این بانوی نیکوکار به دولت هندوستان اعلام شود.
رایزنی مجیدی در هند
این تنها تلاش فعالین فرهنگی و هنرمندان کشورمان برای آزادی این بانوی ایرانی نبود چرا که علی ایرانی مشاور ارشد تهیه‌کننده و یکی از اعضای سازنده فیلم سلام بمبئی در نشست خبری این فیلم با اشاره به اینکه شخصیت‌های مختلف فرهنگی و سیاسی پیگیر آزادی نرگس کلباسی هستند، گفت: علاوه بر محمدرضا گلزار و دیار میرزا که کمپینی را برای این مساله تشکیل داده‌اند؛ مجید مجیدی نیز هم اکنون در هند حضور دارد و دیدارها و گفت‌وگوهایی پیرامون این مساله انجام داده و شخصا پیگیر حل پرونده نرگس کلباسی است.

 

 

 

 
نظر شما چیه ؟


کد امنیتی *


نظرات شما بعد از تایید در سایت نشان داده می شود.
۱- در دیدگاه های خود از کلمات زشت یا رکیک استفاده نکنید!
۲- لینک و تبلیغ دیگر سایتها (هر لینکی) در دیدگاه ها، حذف میشود.
۳- لطفا در صورت امکان دیدگاهتان را در بخش مربوطه بنویسید.
۴- از گذاشتن مطالب نامربوط شبیه به جوک، طالع بینی و شعر در دیدگاه ها خودداری کنید.
5- سوالات شخصی از نویسنده یا کاربران فقط با رضایت خودشان پاسخ داده می شود.
در صورت رعایت نکردن موارد بالا حق این را داریم که دیدگاهتان را منتشر نکنیم!
دوستانی که با نام کاربری خود وارد سایت شدند نیازی به وارد کردن ایمیل در بخش نظرات ندارند
و باقی دوستان باید ایمیل خود را وارد کنند تا نظرشان ثبت شود.
برای ثبت نام در سایت از این لینک استفاده کنید.